Home Opinione

Category: <span>Opinione</span>

Post
Si mund të jemi të lumtur?  –                            Shkruan;Linda Latifi

Si mund të jemi të lumtur? – Shkruan;Linda Latifi

Sa herë ia kemi bërë vetes këtë pyetje? Në të vërtetë të jesh i pasur dhe me famë mendohet se të bën të lumtur. Në kulturat perëndimore hidhen ide se bukuria është një nga mënyrat për tu ndjerë të lumtur. Ky mendim mund t’i sjellë sukses tregut, por jo atyre që e zotërojnë këtë bukuri....

Post
Gazetarët e çoroditur si F. Mehmeti, ose duhet të dëshmojë fajësinë e çlirimtarëve, ose duhet të shkojë pas grilave- Shkruan ;Kastriot Fregni

Gazetarët e çoroditur si F. Mehmeti, ose duhet të dëshmojë fajësinë e çlirimtarëve, ose duhet të shkojë pas grilave- Shkruan ;Kastriot Fregni

                       Kodi i gazetarit është parim pa anime politike, pa ngarkesë personale dhe me përgjegjësi  morale e njerëzore e politike, Mirëpo, siç  shkruan kohëve të fundit  i vetëquajturi  gazetar  Faton Mehmeti, duke  kërkuar që   edhe çlirimtarët që    bashkëpunëtorët më  të  besueshëm e më  të ngritur si Hashim Thaçin e Kadri Veselin  të shpallen  ‘’në lista...

Post
Fytyrat e tradhtisë Edi Rama dhe Albin Kurti –Shkruan;Kastriot Fregni

Fytyrat e tradhtisë Edi Rama dhe Albin Kurti –Shkruan;Kastriot Fregni

                 Kur në vitet e përballjes me regjimin e Millloshevicit, “light” motivi që na bashkoi atëherë “NJË KOMB NJË QËNDRIM” u cilësua atëherë e më vonë, nga kryeministri sotëm i Shqipërisë si patetizem patriotik. Por mbi këtë “light” motiv u bashkuam rreth UÇK dhe fituam mbi Serbinë. Pas fitores dhe kompromisit të madh shqiptarë për...

Post
Mr.Afrim Tejeci,kryetar i Odës së Prizrenit

Mr.Afrim Tejeci,kryetar i Odës së Prizrenit

                12 qershorit 1999 Prizren një prej ditëve më të lumtura të jetës sime ,dita kur Forcat e NATO-së kishin pushtuar qiellin, kurse Njësitet e UÇK-së kishin pushtuar rrugët e lagjes të cilët na sollën lirinë. Përjetësisht mirënjohës UÇK-së, NATO-së!/qendrapress.com/

Post
Bedri Bytyçi- Ish çlirimtar i UÇK-së, ish drejtor I Inspektorateve- Ne mbanim mend një qytet të mbytur nga frika dhe dhuna, tani një qytet të çmendur nga gëzim, liria e krenaria.

Bedri Bytyçi- Ish çlirimtar i UÇK-së, ish drejtor I Inspektorateve- Ne mbanim mend një qytet të mbytur nga frika dhe dhuna, tani një qytet të çmendur nga gëzim, liria e krenaria.

Të etur të shpenzojmë edhe një plumb më shumë kundër armikut .Forcat aleate të NATO-së,  kishin filluar të zbarkonin në territorin e Kosovës nga ajri dhe toka, ndërsa armiku po mblidhte forcat gjithandej territorit që deri me 9 qershor, e konsideronte si pjesë përbërëse të territorit të tyre. Me nënshkrimin e marrëveshjes së Kumanovës ku...

Post
Prof. Sadije Osaj Jakupi, kuvendare -. 12 Qershori një nga datat më të rëndësishme kur konflikti dhe eksodi mbetën kujtime dhe histori

Prof. Sadije Osaj Jakupi, kuvendare -. 12 Qershori një nga datat më të rëndësishme kur konflikti dhe eksodi mbetën kujtime dhe histori

Kur kujtoj ato çaste , momente ndihem e emocionuat ,nuk gjej shprehje që të përshkruaj përjetime sa të këndshme po aq edhe të vështira . 12 Qershori i vitit 1999 ndau historinë e përgjakjes ,të dhunës e të tmerrit për të filluar në një milenium të ri të botës . 12Qershori një nga datat më...

Post
Prof. Shani Berisha,veteran i UÇK-së pjesëtar i ilegales se hershme- Në fytyrat e qytetarëve të Prizrenit shihej optimizmi dhe gëzim i papërmbajtur për të ardhmen e tyre të sigurt

Prof. Shani Berisha,veteran i UÇK-së pjesëtar i ilegales se hershme- Në fytyrat e qytetarëve të Prizrenit shihej optimizmi dhe gëzim i papërmbajtur për të ardhmen e tyre të sigurt

Çlirimi i vendit nga pushtuesi shekullor Serb, nuk ishte vetëm ëndërr, por gjithsesi ishte synim e qëllim kombëtar që i takoi popullit tonë liridashës. Pas gjitha këtyre përpjekjeve tona shekullore për çlirim e liri, nga lufta titanike e UÇK,së e njëkohësisht ndihma e NATO-së, qershori i vitit 1999 ishte muaji e viti i arritjes së...

Post
Malush Fanaj, veteran i UÇK-së tani afaristë i dalluar- Ndjenjat e mija vërtetë kanë qen të përziera me gëzimin dhe pikëllimin sepse ne çdo moment me kujtoheshin dëshmorët

Malush Fanaj, veteran i UÇK-së tani afaristë i dalluar- Ndjenjat e mija vërtetë kanë qen të përziera me gëzimin dhe pikëllimin sepse ne çdo moment me kujtoheshin dëshmorët

                                          Po si pjesëtarë i Ushtrisë me te lavdishme te kombit ton ditën e çlirimit të Prizrenit. e kam përjetuar si një gëzim shumë të madh dhe të pa përsëritshëm,sepse ishte arrit diçka qe me shekuj kanë derdhë gjak shumë brez pas brezi për këtë ditë. Mirëpo nuk ka qenë një ditë e  pa pritur...

Post
Zafir Berisha,Ish Komandant i UÇK-së, ish deputet e zv.ministër,- Çlirimi ndodhi më 12 qershor 1999, për shkak se siç është i njoftuar edhe opinioni se nga Serbia në drejtim të Kosovës drejtohen forcat ruse

Zafir Berisha,Ish Komandant i UÇK-së, ish deputet e zv.ministër,- Çlirimi ndodhi më 12 qershor 1999, për shkak se siç është i njoftuar edhe opinioni se nga Serbia në drejtim të Kosovës drejtohen forcat ruse

      Momentet përfundimtare të luftës, Rikëthim në qershorin e 1999, Çlirimi i Prizrenit 12.06.1999! UÇK nuk lindi rastësisht, ajo ishte vazhdimësi e veprimeve politiko-ushtarake të grupeve ilegale në Kosovë dhe hapsirat tjera ku jetonin dhe vepronin shqiptarët. Si në shumë qendra të Kosovës edhe në Prizren,një numër të rinjsh me ide çlirimtare, për asnjë...