Home admin

Author: admin

Post
U rrëmbye nga forcat serbe më 1999, rivarroset sot martiri Vegim Qerkezi

U rrëmbye nga forcat serbe më 1999, rivarroset sot martiri Vegim Qerkezi

Ditë më parë është identifikuar Vegim Kasim Qerkezi, i rrëmbyer nga forcat serbe gjatë muajit mars të vitit 1999. Në nderim të tij, Komuna e Gjakovës bashkë me Komisionin Qeveritar për Persona të Pagjetur organizojnë ceremoninë e rivarrimit të martirit Vegim Kasim Qerkezi. Ceremonia mbahet sot me fillim prej orës 13:00 dhe zhvillohet sipas kësaj...

Post
Hoti: Kryeministri përfaqëson shtetin në dialog, do të nisem në Washington

Hoti: Kryeministri përfaqëson shtetin në dialog, do të nisem në Washington

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti tha gjatë një interviste në emisionin “Opinion” se kushtetuta i jep atij të drejtën për të përfaqësuar Kosovën në procesin e dialogut me Serbinë. Hoti tha se tashmë Kosova ka ndërtuar të gjitha mekanizmat për t’u përfaqësuar në këtë dialog dhe pohoi se është i gatshëm të shkojë në takimin...

Post

Gjenocidi serb, shekullor i pandërprer ndaj popullatës civile shqiptare… Shkruan :Petrit DIBRANI

    Në mbrojtje, të Republikës dhe simbolit, kombëtar shqiptarë Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës! A duhet, arsyeja më trishtuese, të jetë shkakë për unitet dhe bashkim? Sigurishtë që jo! Të mos përsëritemi, me shkrime të njejta, po të veprojmë bashkë. Nga Akademia e shkencave dhe arteve, subjektet politike, presidenca, parlamenti, qeveria, institucionet universitare, institucionet kulturore artistike,...

Post
Tani më gjithë e dijmë se si mund të tejkalohet covid-19-                                     Shkruan:Mrs.Lule Alidema,psikologe klinike

Tani më gjithë e dijmë se si mund të tejkalohet covid-19- Shkruan:Mrs.Lule Alidema,psikologe klinike

Tani më gjithë e dijmë se si mund të tejkalohet covid-19, secili nga qytetarët kanë informacione të detajuara për mënyrën e mbrojtjes ndaj covid-19. Por mjerisht shumë pak janë duke u zbatuar këto masa, me ç’rast me këtë pakujdesi vështirë do të tejkalohet… Nuk duhet të shifet si problem ruajtja e distancës, përdorimi i maskave,...

Post
Jetojmë në një moment historik nga një virus që po bënë historinë globale Shkruan;Dr Xhevat Elezkurtj, drjjtor I QKMF në Prizren

Jetojmë në një moment historik nga një virus që po bënë historinë globale Shkruan;Dr Xhevat Elezkurtj, drjjtor I QKMF në Prizren

   Ti kthejmë masat e izolimit apo jo kjo do mvaret nga shumë faktorë të cilët do determinojnë sjelljen tonë sociale për vehten dhe te tjerët. A mjaftone shprehja vendosni maskat ,lani duart dhe mbani distance sociale ? Unë themë se jo. Në aspektin e kryerjes së obligimeve të mases  ndaj të “ndëgjushmes”e thënë me...

Post
Zëvendëskryeministrja Albulena Balaj – Halimaj zhvillon bisedë virtuale me Ambasadorin Kosnett

Zëvendëskryeministrja Albulena Balaj – Halimaj zhvillon bisedë virtuale me Ambasadorin Kosnett

Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Albulena Balaj – Halimaj, sot ka zhvilluar një bisedë virtuale me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, z.Philip S. Kosnett. Me Ambasadorin Kosnett diskutuan për zhvillimet aktuale politike, si dhe për situatën me pandeminë COVID-19 në vend. Zëvendëskryeministrja​ Albulena Balaj – Halimaj,  e  ka njoftuar Ambasadorin Kosnett​...

Post

Ju prezantojme pena e arte-Gezim Ajgeraj

MIQTË Eh, si janë miqtë bash si zogjtë shtegtarë Ka vijnë me stinët e ikin pa u parë Dikush vjen për të mirë kush me hall e interes Është përvojë e jetës se shpik unë jo, për besë Të mirë janë ata që për vlera të mbajnë Të mirën dhe të ligën bashkë me ty...

Post
Fatime Kalimashi-                              MOS HESHT

Fatime Kalimashi- MOS HESHT

MOS HESHT Thuaj fjalën që ke për të thënë Mos u bëj sikur nuk di Heshtja jote më vret shumë Ti je unë e unë jam ti S’më pëlqen fjala nuk dua Kur flet ashpër si rrebesh me shi Kujdes me fjalët se kujt ia thua Sjellja jote e rebeluar tregon papjekuri S’më pëlqen fjala...

Post
MIRATOHET PLANI KOMUNAL I PUNËS PËR ARRITJEN E BARAZISË GJINORE 2020-2023 PRIZREN

MIRATOHET PLANI KOMUNAL I PUNËS PËR ARRITJEN E BARAZISË GJINORE 2020-2023 PRIZREN

                Me votë unanime u miratua plani nga anëtarët e Kuvendit të Komunës. Plani i punës për barazi gjinore 2020-2023 në Komunën e Prizrenit, është hartuar me iniciativë të grupit jo-formal të grave anëtare të Kuvendit të Komunës së Prizrenit. Ky bashkëpunim është inicuar në kuadër të projektit “Përtej barazisë numerike: Fuqizimi i grave anëtare...

Post
NUK ËSHTË JUVENTUS E AS INTER SKUADRA ME MË SË SHUMTI GOLA NË SERIE A

NUK ËSHTË JUVENTUS E AS INTER SKUADRA ME MË SË SHUMTI GOLA NË SERIE A

            Nuk është Juventus e as Inter skuadra me më së shumti gola në Serie A Ndonëse Juventus lider në Serie A dhe ekip kampion për tetë vjet rresht, nuk është skuadra që po shënon gola më së shumti këtë sezon në kampionatin italian. As Inter e as Lazio nuk e kanë këtë epitet si...