Home Lajme

Category: <span>Lajme</span>

Post
Në Landovicë ruanë dujatë e parë të grurit të korrjeve të këtij viti

Në Landovicë ruanë dujatë e parë të grurit të korrjeve të këtij viti

                              Në Landovicë sot me 29 qershor,ruanë dujatë e parë të grurit të korrjeve e shirjeve të këtij viti.Infomacione nga atje bëjnë më dije se në këtë vit rendimentet janë të larta, Ata thonë se nuk mundemi  me pritë Qeverinë dhe vendimete kësaj qeverie, sepse ata kanë përvojë jo të mira nga subvencionet/qendrapress.com/

Post
Lajm i trishtë ka vdekur Lulzim Mazrreku nga Arbana në moshën 33 vjeçare

Lajm i trishtë ka vdekur Lulzim Mazrreku nga Arbana në moshën 33 vjeçare

                          Shokët e tj shkruajnë ‘’O Xim, shpirtin ma këpute bre jaran…Zoti të mëshiroftë e të bëftë prej banorëve të Xhenetit . Ngushëllime familjes Mazreku. Zoti ju shtoftë gajretin! Me dhimbje të thellë ju njoftojmë se ndërroi jetë në moshë të re 33 vjeç Lulzim Mazreku. Varrimi bëhet nesër 30.06.2022 ora 13:00 .Ngushllime familjes Mazreku’’...

Post
Dr.Narqize Arënliu Hoxhaj: Është nder dhe privilegj t’ju shërbej si drejtoreshë e spitalit të Prizrenit

Dr.Narqize Arënliu Hoxhaj: Është nder dhe privilegj t’ju shërbej si drejtoreshë e spitalit të Prizrenit

                  ‘’Është nder dhe privilegj t’ju shërbej si drejtor i spitalit të Prizrenit. Unë me ekipin tim do të synojmë në rritjen e efikasitetit, kënaqshmërisë së pacientit dhe rrjedhimisht përmirësimin e shëndetit. Të nderuar qytetarë: nën menxhimin tim, do të jetë stafi i shkëlqyer i spitalit të Prizrenit që do të na mundësoj shëndet më...

Post
Mashtrimet me subvencione në bujqësi, arrestohen 11 të dyshuar, përfshirë edhe 3 zyrtarë

Mashtrimet me subvencione në bujqësi, arrestohen 11 të dyshuar, përfshirë edhe 3 zyrtarë

                                              Hetuesit policorë nga Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit-Sektori i Hetimeve të Korrupsionit, pas hetimeve disa mujore të realizuara në bashkëpunim me Prokurorinë Speciale, nën dyshimin për keqpërdorime në Agjensionin për Zhvillimin e Bujqësisë, sot më 29.06.2022, kanë organizuar operacionin policor në disa komuna të Republikës se Kosovës (Pejë, Istog, Deçan, Viti...

Post
MAShTI publikon rezultatet e Testit të Maturës, këto janë rezultatet

MAShTI publikon rezultatet e Testit të Maturës, këto janë rezultatet

                           Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka publikuar sot rezultatet e Testit të Maturës, ku arritshmëria mesatare është 78.43 për qind.Këtë vit testit i janë nënshtruar rreth 22 mijë nxënës në gjithë vendin, njofton MAShT.Prej këtij rezultati, kalueshmëria në mësimin në gjuhën shqipe është 78.23 për qind, në gjuhën boshnjake 82.26 për qind...

Post
Jasharaj: Shtatori në vend të ziles, grevë e përgjithshme

Jasharaj: Shtatori në vend të ziles, grevë e përgjithshme

Kryetari i Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës së Kosovës, Rrahman Jasharaj, tha se shtatori në vend të ziles dhe të shkollave me nxënës do t’i gjejë institucionet e arsimit që nga çerdhet e deri në universitet në grevën e përgjithshme. Jasharaj në emisionin “Info Nata” në Tëvë1, theksoi se greva e paralajmëruar...

Post
177 raste pozitive me COVID-19 brenda 24 orëve në Kosovë

177 raste pozitive me COVID-19 brenda 24 orëve në Kosovë

                           Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 177 raste pozitive me COVID-19.Gjatë 24 orëve janë shëruar 13 pacientë, teksa numri i rasteve aktive është 486.Ndërsa, të vaksinuar brenda 24 orëshit janë 70 persona, ku me dozën e parë janë vaksinuar 903 mijë e 426 njerëz, me...

Post
Deputetja e AAK-së e pyet Kurtin: A e dini që 42 mijë qytetarë e braktisën Kosovën më 2021?

Deputetja e AAK-së e pyet Kurtin: A e dini që 42 mijë qytetarë e braktisën Kosovën më 2021?

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Albana Bytyqi, ia ka rikujtuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për largimin e 42 mijë qytetarëve nga Kosova më 2021-ën. Bytyqi e ka thënë këtë me anë të një postimi në ‘Facebook’. Ajo e ka parë një trend të këtillë migrimi si dështim të qeverisjes aktuale. “Mirëmëngjesi...

Post
Historia e trishtë, si ishte rrënuar shtëpia e familjes shqiptare në fshatin me banorë serbë në Fushë Kosovë

Historia e trishtë, si ishte rrënuar shtëpia e familjes shqiptare në fshatin me banorë serbë në Fushë Kosovë

                     Ilaz Bylykbashi, fotoreporter, ka treguar në T7 historinë e rrëzimit të një shtëpie shqiptare në një fshat në Fushë Kosovë.Shtëpia e ishte e personit Adem Shurdha. Ai ishte banor i fshatit Batufc të Fushë Kosovë. I vetmi shqiptar në atë fshat, e serbët ia rrënojnë shtëpinë në mënyrë që të jetë fshati etnikisht i...

Post
Temperaturat sot deri në 34 gradë

Temperaturat sot deri në 34 gradë

                Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se moti në dy ditët e ardhshme do të jetë me diell dhe vranësira të pakta, kryesisht rreth relievit malor, shkruan Reporteri.net.Sipas IHMK’së, temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 14-17 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 29-34 gradë Celsius.“Do të mbajë mot me diell...