Home admin

Author: admin

Post
Ka ndërruar jete ish komandanti i Brigadës 128 Avdi Ibrahimi

Ka ndërruar jete ish komandanti i Brigadës 128 Avdi Ibrahimi

                 Ish-zëvendëskomandanti i Brigadës 128 i Zonës Operative të Pashtrikut (ZOP), Avdi Ibrahimi,sot ka ndërruar jetë.  Avdiu ka qenë pjesë e veprimtarisë ilegale të viteve 80-90’ta deri në fillimin e luftës së armatosur Çlirimtare pjesëmarrës i së cilës ishte, ku kreu detyra të rëndësishme.  Avdiu ekonomist, punoi për disa vjet si drejtor financiar në distriktin...

Post
Aktivisti shqiptar për të drejtat e njeriut i shkruan letër ministres serbe: Po bëheni bashkëpunëtore e spastrimit etnik të shqiptarëve në Medvegjë

Aktivisti shqiptar për të drejtat e njeriut i shkruan letër ministres serbe: Po bëheni bashkëpunëtore e spastrimit etnik të shqiptarëve në Medvegjë

Aktivisti për të drejtat e njeriut Haki Emini nga Tupalla e Medvegjes i ka shkruar një letër të hapur Gordana Çomiq – ministre në Qeverinë e Serbisë për të Drejtat e Njeriut, Pakicave dhe Dialog Shoqëror, përmes së cilës kërkon që të mos bëhet pjesë e fushatës së spastrimit etnik të shqiptarëve në Komunën e...

Post
Ekspertët e sigurisë: Ish-krerët UÇK-së po trajtohen në mënyrë jo dinjitoze

Ekspertët e sigurisë: Ish-krerët UÇK-së po trajtohen në mënyrë jo dinjitoze

                      Ish-krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) janë trajtuar në mënyrë jo dinjitoze dhe johumane nga Gjykata Speciale në Hagë, po vlerëson eksperti i sigurisë, Nuredin Ibish.Ai në një intervistë për Ekonomia Online shtoi se refuzimi që ata të mbrohen në liri, edhe pse për këtë ka ofruar garanci Policia e Kosovës është vendim...

Post
Moti sot, vranët dhe ftohtë

Moti sot, vranët dhe ftohtë

       Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se sot do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell, por relativisht i ftohtë.  Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -1 deri + 4 gradë kurse maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 4-11 gradë Celsius. Do të fryjë erë kryesisht nga juglindja me...

Post
Situata me COVID-19 në rajon alarmante, në Kosovë 324 raste aktive

Situata me COVID-19 në rajon alarmante, në Kosovë 324 raste aktive

Kosova gati që dy vite po ballafaqohet me pandeminë e COVID-19, njëjtë si shumë shtete tjera, mirëpo në krahasim me vendet e rajonit shifrat ditore janë të ulëta.Në vendet tjera të Ballkanit Perëndimor, gjendja me COVID-19 është alarmante, ku në Shqipëri, për 24 orë katër persona kanë vdekur dhe 400 të tjerë kanë rezultuar pozitiv.Ministria...

Post
Kërkojmë nga Kryetari i ri ta ketë parasysh gjendjen dhe aktivitet e’’ Handikos’’ Prizren- Shkruan ;Merita Shala,drejtoreshë ekzekutive ne ‘’Handikos’’

Kërkojmë nga Kryetari i ri ta ketë parasysh gjendjen dhe aktivitet e’’ Handikos’’ Prizren- Shkruan ;Merita Shala,drejtoreshë ekzekutive ne ‘’Handikos’’

      Data, 3.12.2021 ” Dita Ndërkombëtare e personave me aftësi të kufizuar “. E filluam këtë ditë me aktivitetin e mbjellës së pishave, kjo gjë do të simbolizojë një risi për neve dhe punën tonë. Pastaj vazhduam me një drekë diskutimi me anëtarët e Handikos Prizren. Të jesh me aftësi të kufizuar është një sfidë e...

Post
Nga nesër, asnjë udhëtar nuk mund të hyjë në Zvicër pa testin PCR

Nga nesër, asnjë udhëtar nuk mund të hyjë në Zvicër pa testin PCR

                                       Siç ishte paralajmëruar, Këshilli Federal reagoi sot ndaj numrit në rritje të rasteve me korona duke vendosur për një sërë masash. Masat shtrënguese do të hyjë në fuqi të hënën më 6 dhjetor dhe do të zbatohen deri më 24 janar. Rregulloret e reja të hyrjes në Zvicër hyjnë në fuqi të shtunën.Zgjerimi i...

Post
Varrosen shumica e viktimave të tragjedisë së Bullgarisë

Varrosen shumica e viktimave të tragjedisë së Bullgarisë

                                  Lamtumira e fundit iu dha viktimave që vdiqën në aksidentin tragjik me autobus në Bullgari. 10 ditë pas tragjedisë, trupat e pajetë u sollën në vend me dy aeroplan ushtarak bullgar, të cilët u pritën me protokoll shtetëror nga garda presidenciale.Pas nderimeve të larta të kryer në Aeroportin e Shkupit, arkivolët me të ndjerëve...

Post
Ish-gjyqtari i Kushtetueses që e rrëzoi Qeverinë Hoti bëhet këshilltar i Vjosa Osmanit

Ish-gjyqtari i Kushtetueses që e rrëzoi Qeverinë Hoti bëhet këshilltar i Vjosa Osmanit

                                        Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Bekim Sejdiu, së fundi i është bashkuar si këshilltar kabinetit të Presidentes Vjosa Osmani. Sejdiu kishte qenë gjyqtari raportues i lëndës në Kushtetuese për votën e ish-deputetit Etem Arifi për formimin e Qeverisë Hoti, që unanimisht u votua s’i jo kushtetuese, për ta çuar vendin në zgjedhjet e 14 shkurtit,...

Post
Mbi 100 milionë euro investime të huaja në Kosovë vihen në rrezik

Mbi 100 milionë euro investime të huaja në Kosovë vihen në rrezik

                              Kompania franceze për prodhim të energjisë elektrike “Akuo Energy”, as pas tre vjetësh përpjekjeje, nuk ka arritur t’i përfundojë procedurat për një investim milionësh në Kosovë.Në shtetin fqinj – Maqedoni të Veriut – procedurat e tilla i ka përfunduar brenda muajsh.“Akuo Energy” do të ndërtojë atje një park diellor, në vlerë prej 270 milionë...