Home Opinione

Category: <span>Opinione</span>

Post
Evropë  tashmë e rikonfirmuat se kush është Vuçiçi e me këtë edhe  dëshminë e dështimit-Shkruan;Katriot Frengi

Evropë tashmë e rikonfirmuat se kush është Vuçiçi e me këtë edhe dëshminë e dështimit-Shkruan;Katriot Frengi

           Paralajmërimi i shumë  shqiptarëve  nga sfera politike  e po ashtu edhe nga  ajo e lapsit, keni  pasur paralajmërime  të shpeshta se Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq,nuk është  person që  ka besë e ka  dëshirë e vullnet  që me Kosovën të bëjë  dialog  paqe. .Por  së fundi u deshtë që apeli nga Hungaria,’’ se pala...

Post
PYETJE KRYEMINISTRIT KURTI –Nga: Gjen.Hisen Berisha,politikan

PYETJE KRYEMINISTRIT KURTI –Nga: Gjen.Hisen Berisha,politikan

              Pas vizitës së fundit të diplomatit Lajçak, lehtësues i dialogut Serbi – Kosovë, pse po heshtet për kërkesën e tij për kompromisin e dhimbshëm të radhës, ndryshimin e Kushtetutës së Kosovës, për arritjen e marrëveshjes finale, gjegjësisht për ta mundësuar atë, sipas Lajçak? Pse po heshtni të gjithë, në sqarimin e qytetarëve? Deri sa...

Post
Analisti politik Milazim Krasniqi,pyet qeverinë Kurti 2 -?!

Analisti politik Milazim Krasniqi,pyet qeverinë Kurti 2 -?!

Analisti politik dhe  profesori universitar i gazetarisë Prof, Dr Milazim Krasniqi, tani  duke   pa këtë gjendje aktuale  të  qeverisë Kurti 2  pyet  a athua ndërhyrja në  Jarinë  ishte koordinim më ndërkombëtarët apo  ?!. Ai  sot në faqen tij elektronike  pyet ‘’ Serbët sonte po paralajmërojnë formimin e “Zajednicës”, në mënyrë të njëanshme. A ka qeveria...

Post
POPULLI QË ZGJEDHË TË KORRUPTUARIT , MASHTRUESIT , HAJNAT DHE TRADHËTARËT NUK ËSHTË VIKTIMË , POR BASHKËPJESËMARRËS ! George Orwellë

POPULLI QË ZGJEDHË TË KORRUPTUARIT , MASHTRUESIT , HAJNAT DHE TRADHËTARËT NUK ËSHTË VIKTIMË , POR BASHKËPJESËMARRËS ! George Orwellë

Të nderuar bashkëqytetarë të mi, ju vëllezër dhe motra të nderuara Ishte shtatori i vitit 1989, ditë vjeshte, kur e fillova rrugëtimin politikë. Isha shumë i vetdijshëm se është një rrugë e gjatë , e mundimshme dhe plot me sakrifica. Ky rrugëtim ishte plot me therra dhe nuk preferohej për ata që i kursenin këmbët...

Post
E diela poetike me poeten;Ganimete Jakupi Demiri

E diela poetike me poeten;Ganimete Jakupi Demiri

GJUHA SHQIPE (e botuar) Nuk përkthehen dot fjalët e zemrës, Nëse zotëron edhe tjera gjuhë, Dhimbja dhe gëzimi që ndjehen, Veç në gjuhë të nënës shprehen… Veç në gjuhë të nënës shprehën. Gjuha jonë ka rrënjët e thella, U ruajtë me fanatizëm ndër breza, Si një lis me dy degë, Aty janë dialektet: Toskë edhe...

Post
E diela poetike me poeten: Xhemi Nokshiqi Muzai

E diela poetike me poeten: Xhemi Nokshiqi Muzai

ENGJULLI IM ——————————— Tik tak tik tak vetëm Ora ngeli varur në aurë Kaluan sekondat, minutat, orët Koha rrodhi……….! Më shpejt iku se uji kroni.. U bën 10 ditë 20 edhe 30 Ja arriti edhe 40 dyzet Goja tënde mbyllur në qetësi Vetëm hesht….!? “Quiet ” nuk flet më Nuk ankohesh fare për asgjë For...

Post
E diela poetike me poeten:Rudina Muharremi Beja

E diela poetike me poeten:Rudina Muharremi Beja

Dehje ————————- Vështrimi saj i dehur, si të kishte pirë gota pa fund me verë e merrte përdore si një Beatriçe dhe e shëtiste asaj rrjedhe që i bashkëngjitej trazimit të gjakut në vena. Nuk i dha kohë të fliste, sepse çdo fjalë e thënë do të ishte e kotë, por mbështeti kokën në gjoksin...

Post
E diela poetike me poeten:Brixhilda Dede

E diela poetike me poeten:Brixhilda Dede

MOS PRITE TE DERDHI LOTE —————————— Ç”do dhimbje apo dështim ne jete, te ben me te forte, me kryeneçe, me te sigurt Ndodh, për te ngjitur nje shkalle me lart, pasi ai qe nuk provon, nuk ka c’ fare mëson Unë kurrë nuk i nënshtrohem fatit Fatin e bej vete, Unë kurrë nuk përthyhem, sepse...

Post
E diela poetike me poeten;Nexha Reçica

E diela poetike me poeten;Nexha Reçica

TË FSHEHTAT E SHIUT —————————— Sonte shiu troket në dritare Drejt thurjes si dorë e zgjatur Së mijëra dëshirash! Ëndrrën e tij e lexoj Shpirt endacak që fluturon Në mes furtunash rrugëton! Ç’ke mor shi, Që endesh mes ëndrrash Drithërueshëm pikë e loton? Paradoks me vrap vie nga qielli Zgjatur reve të ndara Pse kaq...

Post
Takimi gjithëpërfshirës dhe heshtja e përgjithshme kur s’duhet të heshtet

Takimi gjithëpërfshirës dhe heshtja e përgjithshme kur s’duhet të heshtet

                 Doktrina e mashtrimit Kurti, dhe rreziku i paralajmërua për diplomacinë e sllovakut Lajçak dhe spanjollit Borelo, po del sheshit.Deri me sot, Kosovën e ka mbrojtur Kushtetuta e saj. Edhe pse me shumë zbrazëtira dhe mundësi interpretimi, ishte pikërisht Kushtetuta dhe interpretimi i saj nga Gjykata Kushtetuese që e shpëtoi Kosovën nga dezintegrimi dhe...