Home Politike

Category: <span>Politike</span>

Post
Rambuje, CIA, diplomacia amerikane dhe SHIK-u i Kadri Veselit? si e mbrojti Thaçi – Rugovën në një moment

Rambuje, CIA, diplomacia amerikane dhe SHIK-u i Kadri Veselit? si e mbrojti Thaçi – Rugovën në një moment

Pjesa e 12-të e rrëfimit të ushtarakut të UÇK-së, Vexhi Halili (Komandant Prizreni) Rambuje, CIA, diplomacia amerikane dhe SHIK-u i Kadri Veselit“ “Diplomacia ndërkombëtare, veçanërisht ajo amerikane ishte shumë më larg se ajo serbe e ruse. Në fakt, nga kjo teknikë e negocimit diplomatik në favor të çështjes shqiptare dhe zgjidhjes përfundimtare të saj, do...

Post
MPJ e Kosovës: Rusia është përpjekur vazhdimisht kundër marrëveshjes Kosovë-Serbi

MPJ e Kosovës: Rusia është përpjekur vazhdimisht kundër marrëveshjes Kosovë-Serbi

Ministria e Punëve të Jashtme në Kosove ka deklaruar se Rusia vazhdimisht është përpjekur që ta pengojë arritjen e një marrëveshjeje në mes Kosovës dhe Serbisë. Kjo për ta rrënuar “ndikimin perëndimor” në Ballkan e “për ta rritur atë rus”. Kjo përgjigje e MPJ erdhi pasi zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria...

Post
Çfarë po ndodhë me Vetëvendosjen në Prizren?

Çfarë po ndodhë me Vetëvendosjen në Prizren?

“Nuk ka përçarje në Lëvizjen Vetëvendosje në Prizren, nuk ka as fraksione – ka disa mosmarrëveshja për të cilat i qëndroj pas atyre që kam thënë”. Kështu deklaroi për  kreu i kuvendarëve të Lëvizjes Vetëvendosje në Prizren, Karanfil Haxhillari. “Turp të qoftë kryetar” e “do të shihemi në organet e partisë”, ishin disa nga fjalët...

Post
Vonesa në krijimin e institucioneve do të shkaktonte krizë politike

Vonesa në krijimin e institucioneve do të shkaktonte krizë politike

Analistët po e shohin majin mars si skenarin më optimist, ndonëse vështirë i realizueshëm, për formimin e institucioneve të reja të Kosovës të dala nga zgjedhjet e 14 shkurtit, por që  varen edhe nga certifikimi i rezultateve nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ).  Analisti Imer Mushkolaj ka thënë se formimi i institucioneve të Kosovës varet...

Post
Zgjedhjet parlamentare – Disa parti politike ende nuk kanë vendosur për koalicione parazgjedhore

Zgjedhjet parlamentare – Disa parti politike ende nuk kanë vendosur për koalicione parazgjedhore

Derisa po afrohet data për caktimin e zgjedhjeve të parlamentare, disa parti politike në vend janë deklaruar se nuk kanë vija të kuqe për ndonjë parti tjetër politike për të hyrë në koalicion parazgjedhor, ndërsa disa të tjera janë shprehur të gatshme të garojnë pa koalicione paraprake. Këshilltari i kryetarit të Aleanca Kosova e Re...

Post
A do të ketë koalicion PDK-VV? – Flet Blerta Deliu

A do të ketë koalicion PDK-VV? – Flet Blerta Deliu

Deputetja Blerta Deliu-Kodra ka thënë se PDK-ja është e hapur për bashkëpunim me partitë e tjera, megjithatë ka thënë se në zgjedhje do të garojë e vetme. “Ajo çfarë e karakterizon PDK-në është se kemi qenë gjithmonë të hapur edhe për subjektet e tjera, nuk është se nuk ka diskutime edhe lidhur me zhvillimet të...

Post
“VV-PDK dhe pakicat, koalicioni paszgjedhor”

“VV-PDK dhe pakicat, koalicioni paszgjedhor”

Analisti politik, Ramush Tahiri, ka publikuar një analizë përmes së cilës në zgjedhjet e ardhshme parasheh që LVV-ja dhe PDK-ja do të ketë një koalicion paszgjedhor. “Diçka si parashikim e analizë. Në zgjedhjet e ardhëshme parlamentare do te zhvillohet një garë per vendin e parë ndermjet Lëvizjes VV dhe PDK dhe mëpastaj një koalicion paszgjedhor...

Post
BE: Dialogu Kosovë-Serbi duhet të vazhdojë

BE: Dialogu Kosovë-Serbi duhet të vazhdojë

Bashkimi Evropian është duke i monitoruar zhvillimet në Kosovë pas vendimit për zgjedhje të hershme parlamentare, kanë thënë një zyrtar i BE-së për Tanjug, duke shtuar se në këto rrethana puna për dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës si dhe presin që Kosova të respektojë dhe të implementojë të gjitha marrëveshjet e arritura deri më tani....

Post
Palushi: Asnjë politikan që ka dënim të plotfuqishëm nga Apeli s’mund të kandidojë për deputet

Palushi: Asnjë politikan që ka dënim të plotfuqishëm nga Apeli s’mund të kandidojë për deputet

Juristi Kushtrim Palushi ka thënë se asnjë politikan që ka dënim të plotfuqishëm nga Gjykata e Apelit nuk mund të kandidojë për deputet të Kuvendit të Kosovës. “Të gjithë ata që kanë dënim të plotfuqishëm nga Gjykata e Apelit, pavarësisht dënimit me burgim ose me kusht, nuk mund të certifikohen si kandidat për deputet”, ka...

  • 1
  • 2
  • 5