Home admin

Author: admin

Post
Unë mendojë që PDK-ja asesi nuk duhet të bëhet pjesë e qeverisë Hoti

Unë mendojë që PDK-ja asesi nuk duhet të bëhet pjesë e qeverisë Hoti

   Pranverim Berisha kuvendarë i KK të Prizrenit lidhur me  ate se  a duhet PDK-ja të  jetë në qeverinë Hoti ai pohon:- “Unë mendojë që PDK-ja asesi nuk duhet të bëhet pjesë e qeverisë Hoti, por Partia Demokratike e Kosovës duhet të jap kontributin e saj nga këndi opozitar. Vendi është në një pozitë shumë...

Post
Qëndrimi unik i spektrit politikë mund të behët më së miri duke krijuar një qeveri të përbashkët

Qëndrimi unik i spektrit politikë mund të behët më së miri duke krijuar një qeveri të përbashkët

Masc. Rexhë Ukaj se a duhet PDK-ja të bashkangjitet në qeverinë Hoti thotë: “Rrethana të reja  politike krijojn opinion të reja Situata aktuale nepër të cilin po kalon Kosova është mesazh që faktori shqiptar duhet të jetë i bashkuar për unifikimin e qendrimeve politike për zgjidhjen e problemeve duke u bazuar në vullnetin e shumicës...

Post
Kosova nuk gjendet në formën e saj më të mirë. Dialogu pa presidentin e Kosovës,nuk mund të këtë sukses

Kosova nuk gjendet në formën e saj më të mirë. Dialogu pa presidentin e Kosovës,nuk mund të këtë sukses

                Bashkim Hoxha analist nga diaspora  për idenë e kyqejes së  PDK-së në  qeverinë  hoti pohon:-“ Mendoj se thirrjet që po lëshohen gjithandej për një  unitet politik të faktorit shqiptar në  rrethanat e një “momentumi të ri”  pas publikimit të aktakuzave në adresë të presidentit  si dhe liderit të opozitës,  përkatësisht ish liderëve të UÇK-së...

Post
PËRSËRI NUMËR I MADH I RASTEVE ME COVID-19. PRIZRENI VETËM 4 RASTE

PËRSËRI NUMËR I MADH I RASTEVE ME COVID-19. PRIZRENI VETËM 4 RASTE

        Sot më 07 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 365 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 195 raste pozitive. Gjithashtu gjatë ditës së sotshme janë shëruar 57 persona, njofton Insajderi. Rastet pozitive janë...

Post
Ju prezentojme poeten;Lule Alidema

Ju prezentojme poeten;Lule Alidema

Vlerëso atë që ke… Shpesh njerëzit gabojnë, nuk dijnë në kohë të vlerësojnë, mbase u ikën nga duart, kthehen e kërkojnë… E kishe rreth vetes, pse nuk e vlerësove, apo ndoshta gabimin që bëre, nga humbja e mësove… Një herë të vjen rreth e rrotull, bëhu syçelë vepro në kohë, po të iku nga dora,...

Post
Një foto që fletë sa njëmijë fjalë

Një foto që fletë sa njëmijë fjalë

Mr. Xhelal Susuri  nga  fshati Zhur  ekskluzivisht  për “QendraPress” sjelle një  foto të bukur dhe të vjetër nga  Zhuri. “Kjo foto është nxjerrë në vitin 1909 në Zhur, nga gazetari dhe udhërrëfyesi francez, Gabriel Louis-Jaray!

Post
Me Ju poeti mërgimtar; Kema V.Hasani

Me Ju poeti mërgimtar; Kema V.Hasani

Kujtime Koha e rinisë Në mërgim më shkoj Vitet më të mira Tani po i kujtojë Ç’na e harxhojë jetën Ky gurbet i zi Ditët dhe stinët ikin me shpejtësi Shpresa per t’u kthyer Kurrë nuk pushojë Një rrënqethje e trupit Mendjen ma trazojë Atje lashë të dashurit e mij Shokët e fëmijërisë Pragun e...

Post
Jeta kalon, kujtimet mbesin!

Jeta kalon, kujtimet mbesin!

Në  kujtesën e ish komandantëve  betejat  e lirisë   kujtohen si një   epizod  I krenarisë , Zafir Berisha, ish komandant  I Vërrinit  evokon një  nga ato beteja .“Para 22 viteve, me 7 korrik 1998 gjatë një aksioni që kishim ndërmarrë jashtë zonës së lirë të UÇK-së, së bashku me Lumni Berishën-Hanci dhe Besmir Shalën bie në...

Post
Të cekët, e naivët shqipfolës, duhet ta dinë dhe kuptojnë, njëherw e përgjithmonë!…           Shkruan ;Petrit Dibrani.

Të cekët, e naivët shqipfolës, duhet ta dinë dhe kuptojnë, njëherw e përgjithmonë!… Shkruan ;Petrit Dibrani.

Atdheu, nuk mbrohet me parashikime dhe zbulime, po mbrohet me vepra dhe shkrime! Me shkrime të gjata dhe pa kuptim, tentohet të parashikohet e zbulohet dhe drejtësi të krijohet. Duke u mundu me nda drejtësi, disa shqipfolës kanë harru, se jemi me pandemi! Analizat dhe parashikimet, nuk bëhen për inate dhe gjelozi, po bëhen me...

Post
Qytetarët të cilët marrin kursimet prej 10 për qind nga Trusti nuk do të kompensohen nga Qeveria për shumën e tërhequr

Qytetarët të cilët marrin kursimet prej 10 për qind nga Trusti nuk do të kompensohen nga Qeveria për shumën e tërhequr

                 Qeveria e Kosovës në kuadër të Pakos së Rimëkëmbjes Ekonomike pas pandemisë COVID-19 që ishte prezantuar në Programin Qeverisës 2020-2023, kishte thënë se do të bëhej e mundur përdorimi i një përqindjeje të mjeteve financiare të kursyera në Trust. Masa e pestë e kësaj pako parashikonte stimulimin e kërkesës agregate që ka për qëllim...