Home Lajme

Category: <span>Lajme</span>

Post
Një ekip mjekësh nga Italia pritet të vijnë në Kosovë për të ndihmuar në luftën kundër

Një ekip mjekësh nga Italia pritet të vijnë në Kosovë për të ndihmuar në luftën kundër

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj Stublla, gjatë ditës së sotme ka ka zhvilluar një bisedë telefonike me Ministrin e Jashtëm të Italisë, Luigi Di Maio. Gjatë kësaj bisede është diskutuar edhe për situatën me pandeminë në vend. Ministri i jashtëm italian ka konfirmuar që ky shtet do të dërgojë një ekip ushtarak-mjekësor nga...

Post
Pas votimit në Kuvend, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dekretuar ligjin për Buxhetin

Pas votimit në Kuvend, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dekretuar ligjin për Buxhetin

          Ky hap nga presidenti, mundëson ekzekutimin e pagesave që qytetarët prej kohësh po i presin – e të cilat ishte e planifikuar të shpërndaheshin moti, por ndërrimi i qeverisë i vonoi. “Sapo dekretova Ligjin për Buxhetin dhe plotësim/ndryshimet e tij, të cilin e kam pranuar dje pasdite”, shkruan Thaçi në llogarinë e tij në...

Post
Anulohet testi i arritshmërisë

Anulohet testi i arritshmërisë

           Ministria e Arsimit ka marrë vendim për anulimin e testit të arritshmërisë për vitin shkollor 2019-2020. Situata me COVID-19 në vend dhe ruajtja e shëndetit të të gjithë nxënësve dhe mësimdhënësve, është arsyeja e anulimit të këtij testi. “Marrë parasysh gjendjen nëpër të cilën është duke kaluar vendi ynë si pasojë e pandemisë COVID-19,...

Post
PDK do ta shqyrtojë iniciativën e VV-së për rrëzimin e Qeverisë Hoti

PDK do ta shqyrtojë iniciativën e VV-së për rrëzimin e Qeverisë Hoti

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, ka thënë se VV do të nis mbledhjen e nënshkrimeve për mocionin e mosbesimit kundër Qeverisë Hoti. Për këtë duhet edhe mbështetja e Partisë Demokratike të Kosovës. Për këtë, shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Bedri Hamza ka thënë se janë njoftuar me shkresë administrative nga...

Post
AAK nuk e mbështetë dhe nuk beson se VV mund ta rrëzojë Qeverinë Hoti

AAK nuk e mbështetë dhe nuk beson se VV mund ta rrëzojë Qeverinë Hoti

              Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ka disa kritika për mënyrën sesi kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, po dialogun me Serbinë. Përkundër kësaj, deputeti i AAK-së, Rasim Selmanaj, thotë se subjekti i tij politik nuk  e mbështetë këtë mocion mosbesimi ndaj Qeverisë Hoti. Madje, ai thotë se nuk e beson që Vetëvendosje do të ketë...

Post
Lajm i mirë bie numri i të infektuarve në 196, në Prizren  9 raste

Lajm i mirë bie numri i të infektuarve në 196, në Prizren 9 raste

Gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 196 raste të reja me koronavirus në Kosovë, shifër kjo më e ulët krahasuar me ditët e fundit, gjersa është njoftuar edhe për 16 të vdekur. Instituti i Shëndetit Publik, ka njoftuar edhe për 134 të shëruar në 24 orët e fundit. Këto shifra kanë dalë nga 475...

Post
Çfarë ndodhi në korrik dhe ç’mund të presim në gusht? Statistikat e coronavirusit në Kosovë

Çfarë ndodhi në korrik dhe ç’mund të presim në gusht? Statistikat e coronavirusit në Kosovë

Prezenca e COVID-19 në Kosovë nuk ka të ndalur, me rritje të çdoditshme të numrave zyrtarë të të infektuarve dhe të vdekurve. “Armiku i padukshëm” është shndërruar në frikë permanente kolektive. Dhe më e keqja është se fundi i kësaj agonie nuk duket në horizont. Sociologu Artan Muhaxhiri i ka analizuar statistikisht trendët e Coronavirusit...

Post
Deputeti Haxhi Avdyli: Covid-19 do të prodhojë analfabetë

Deputeti Haxhi Avdyli: Covid-19 do të prodhojë analfabetë

Deputeti i Lidhjes Demokratike, Haxhi Avdyli, thotë se koronaviursi COVID-19 përveç që ka marrë jetë njerëzish, do të sjellë edhe dëme tjera afatgjate. Ndër to, thotë Avdyli, do të prodhojë edhe analfabetë. “Përveç humbjeve të mëdha të jetërave të çmuara të bashkëqytetarëve tanë ,Covidi do na sjellë dëme afatgjate që do i vuajmë si shoqëri...

Post
IKJE NGA DHEMBJET

IKJE NGA DHEMBJET

Brahim AVDYLI (Panoramë tjetër e përgjithshme vargjesh) ZANAT E DETIT 1. Sa të ikë përtej ujërave nga bota çmendurake lëkundjet e ujit i dridhin brigjet e këngës e llapërçitem mendimeve të degëdisura me etjen e gjërave që nuk mund t`i them, as për lotët e tharë në bebëzat e kohës!… 2. Befas degëdisen sirenat deri...

Post
Çaste me shkrimtarin;Çerkin Bytyçi

Çaste me shkrimtarin;Çerkin Bytyçi

Për nipat dhe mbesat e miqve të mi Ç‘MË THA GJYSHJA Ç‘më tha Gjyshja dot s‘kuptova ndonëse foli disa herë, fjalë e saj e qetë, e ëmbël edhe dimrin e bënë verë. -Mbesë moj ti, thëllëzë e shkruar shih mbarova vizatimin, një shtëpi me një dritare që ti t’hedhësh në jetë vështrimin. E kam shkruar...