Home Lajme

Category: <span>Lajme</span>

Post
VDEKJE E DYSHIMTË NË PODRUMIN E SHTËPISË NË FERIZAJ

VDEKJE E DYSHIMTË NË PODRUMIN E SHTËPISË NË FERIZAJ

 Nga Ferizaji njoftohet  për një: Vdekje e dyshimtë në podrumin e shtëpisë Në Ferizaj raportohet se një person është gjendut pa shenja jeta në podrumin e shtëpisë së tij.njofton Insajderi . Ekipi mjekësor ka konstatuar vdekjen. Nuk raportohet për të arrestuar, rasti duke u hetuar, njofton Policia në raportin ditor. Ende nuk dihen sakt shkaqet...

Post
ÇFARË PO NDODHË NË QKUK? – NUMËR I SHTUAR I POLICËVE, BLLOKOHET RRUGA PËR INFEKTIVË

ÇFARË PO NDODHË NË QKUK? – NUMËR I SHTUAR I POLICËVE, BLLOKOHET RRUGA PËR INFEKTIVË

Çfarë po ndodhë në QKUK? – Numër i shtuar i policëve, bllokohet rruga për Infektivë Në oborrin e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, është parë numër i shtuar i policëve, njofton Insajderi. Gjithashtu një zonë është mbyllur me shirita të Policisë së Kosovës dhe është ndaluar kalimi tek Klinika Infektive brenda QKUK-së. Ende nuk dihet...

Post
Testi i maturës mbahet më 29 gusht

Testi i maturës mbahet më 29 gusht

Ministri i Arsimit dhe Shkencës (MASh), Ramë Likaj ka thënë se kanë krijuar një grup punues për të përgatitur planin për vazhdimin e mënyrës së organizimit të mësimit në distancë. Likaj më tutje ka thënë se testi i maturës për nxënësit që janë të regjistruar jashtë do të mbahet me 10 korrik. Ndërsa pjesa tjetër...

Post
Situata e rënduar me COVID-19, Qeveria e Kosovës mblidhet sot

Situata e rënduar me COVID-19, Qeveria e Kosovës mblidhet sot

Pas konfirmimit të 8 vdekjeve vetëm gjatë ditës së shtunë dhe shtimit të rasteve në ditët e fundit, kryeministri Avdullah Hoti, do të zhvillojë sot një takim me krerët e institucioneve shëndetësore në vend. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi nga Zyra e Kryeministrit, e cila ka njoftuar se të dielën në ora...

Post
Brenda dy jave Qeveria e Kosovës me projektligj rreth tërheqjes së kursimeve nga Trusti

Brenda dy jave Qeveria e Kosovës me projektligj rreth tërheqjes së kursimeve nga Trusti

Qeveria e Kosovës është duke përgatitur një projektligj, i cili përveç zbatimit të Pakos së Rimëkëmbjes Ekonomike, do të mundësojë që kontributpaguesit të mund të tërheqin një shumë të mjeteve nga llogaria e tyre në Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës, thotë për Radion Evropa e Lirë, zëvendësministri i Financave Agim Krasniqi. Zëvendësministri i Financave,...

Post
Lame: Nuk ka pasur krime lufte, sepse disiplina ishte e madhe

Lame: Nuk ka pasur krime lufte, sepse disiplina ishte e madhe

Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk ka kryer krime thotë gjenerali Kudusi Lame i cili atë kohë ishte komandant i zonës së Kukësit. Gjenerali Lame thotë se aktakuzat e pakonfirmuara nga Dhomat e Specializuara kundër presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK’së Kadri Veseli, janë të ndikuara nga shërbimet serbo-ruse. Për luftëtarët e UÇK’së Lame thotë...

Post
Ju prezentojmë poeten e sukseseve: Fatime KALIMASHI

Ju prezentojmë poeten e sukseseve: Fatime KALIMASHI

NUK JAM E KOMPLETUAR Unë s’jam e kompletuar As në llafe as në të shkruar Më pëlqen shumë thjeshtësia Aty fshehur struket bukuria Unë s’jam e komplikuar As në fjalë as në muhabet Asgjë s’më ikën pa e kuptuar Përveç gjërave që iu shmangem vet Unë lexoj vetëm në sy Nuk besoj në llafe shumë...

Post
Poezi te  arta  nga poeti i madh- Gezim Ajgeraj

Poezi te arta nga poeti i madh- Gezim Ajgeraj

A MUND TË THEMI A mund t’i japim nota pozitive poezisë në vargje E ta ngremë në pentagramin e bukurisë të këndoj Tanimë kur fjala përgjithësisht është mbytur në halle E liga në shoqëri kur gjithçka të bukur e kontaminoi A mund të themi se gjithçka e bukur po sillet rreth saj E ta gëzojmë...

Post
Poezi nga ;Prenda Sejda

Poezi nga ;Prenda Sejda

LEMZA DHE KOLI Moj enigma e klithmës sime Kur papritmas më ke kapluar Nga thellësi e shpirtit tim Kush përmend mëndja më ka shkuar Në i përmend një e nga një Kudo që i kam njerëzit e mij Derisa përmend emrin tënd Sërish lemza sjell fantazi Derisa vëlla Koli t’përmend ty Largësia mes nesh ujëvarë...