Home Lajme

Category: <span>Lajme</span>

Post
LDK: Shkarkimi i Valdete Dakës është i papranueshëm – rrezikon edhe pavarësinë e mbarëvajtjen e Zgjedhjeve Lokale

LDK: Shkarkimi i Valdete Dakës është i papranueshëm – rrezikon edhe pavarësinë e mbarëvajtjen e Zgjedhjeve Lokale

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), ka reaguar për shkarkimin e Valdete Dakës nga pozita e Kryetares së KQZ-së, nga presidentja e vendit Vjosa Osmani.Përmes një komunikate, LDK thotë se me shqetësim të madh e ka pritur vendimin e sotëm të Presidentes së Kosovës për ndërprerjen arbitrare të mandatit të Kryesueses së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve,...

Post
Anton Quni kandidat i LDK-së për kryetar të Prizrenit

Anton Quni kandidat i LDK-së për kryetar të Prizrenit

                               Anton Quni do të jetë kandidat i Lidhjes Demokratike të Kosovës për Prizren, njofton Insajderi.Kjo është konfirmuar nga dega e LDK-së në Prizren përmes një postimi në Facebook.Partia që drejtohet nga Lumir Abdixhiku, ka filluar të zbulojë emrat e kandidatëve për kryetarë që do të garojnë në këto zgjedhje lokale.Më 14 shkurt, LDK mori...

Post
Hoxhaj reagon për Dakën: Dyshja Kurti-Osmani po rrezikojnë demokracinë dhe funksionimin e institucioneve të pavarura

Hoxhaj reagon për Dakën: Dyshja Kurti-Osmani po rrezikojnë demokracinë dhe funksionimin e institucioneve të pavarura

                          Kryetari i PDK-se Enver Hoxhaj ka qenë i ashpër pas vendimit të Presidentes Osmani për shkarkimin e Valdete Dakës nga KQZ. Ai ka thënë se ky vendim po rrezikon demokracinë në vend dhe ka kërkuar që askush të mos heshtë. Ky është postimi i plotë i tij: Dyshja Albin Kurti dhe Vjosa Osmani janë...

Post
Kthehet në punën e mohuar inspektori i Komunës së Prizrenit Bashkim Krasniqi

Kthehet në punën e mohuar inspektori i Komunës së Prizrenit Bashkim Krasniqi

Pas disa seancave gjyqësore  kthehet në punën e mohuar inspektori i Komunës së Prizrenit Bashkim Krasniqi . Me këtë Avokat Gent Gjini dhe Blend Gjini kanë publikuar një shkrim dhe e kanë dërguar në redaksinë e ‘’QëndraPress’’-it  ku mes tjerash në lirete  shkruajnë   Pas shumë betejave ligjore në ballafaqimet me disa nga aktakuzat e...

Post
QRTK në Prizren dhe Dokufest nënshkruajnë Memorandum Bashkëpunimi për realizimin e  vizitave falas në muzetë e Prizrenit

QRTK në Prizren dhe Dokufest nënshkruajnë Memorandum Bashkëpunimi për realizimin e vizitave falas në muzetë e Prizrenit

Drejtori i QRTK-së në Prizren Samir Hoxha, sot priti në takim të veçantë drejtoreshën ekzekutive të Dokufest znj. Linda Llulla, me ç’rast formalizuan Memorandumin e Bashkëpunimin në mes të Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren dhe Dokufestit për vitin 2021.   Përmes këtij Memorandumi të Bashkëpunimit, Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren do...

Post
Asnjë vdekje dhe pesë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Asnjë vdekje dhe pesë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë dhënë 1.117 doza të vaksinës kundër COVID-19. Kurse, prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 99.394 doza të vaksinës, gjersa deri më sot 9.640 qytetarë janë vaksinuar...

Post
MSh: Nga nesër fillon procesi i vaksinimit masiv në vendin tonë

MSh: Nga nesër fillon procesi i vaksinimit masiv në vendin tonë

                         Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se nga data 15 qershor 2021, në vendin tonë fillon procesi i vaksinimit në masë kundër COVID-19, bazuar në Planin e Vepimit për vaksinimin e qytetarëve në masë me vaksinën kundër COVID-19. Në të njëjtën kohë, Ministria i ka lutur qytetarët që me qëllim të shmangies së çfarëdo situate...

Post
Ky është vendimi i plotë i Presidentes për shkarkimin e Valdete Dakës

Ky është vendimi i plotë i Presidentes për shkarkimin e Valdete Dakës

Minuta më parë, presidentja Vjosa Osmani e ka shkarkuar Valdete Dakën nga pozita e kryetares së KQZ-së.Reporteri.net raportoi ekskluzivisht për këtë vendim të presidentes të vendit, duke siguruar edhe dokumentin e plotë lidhur me këtë çështje. Ky vendim, siç mëson Reporteri.net, nga dokumenti i siguruar, erdhi me arsyetimin se kryesuesja e KQZ-së, Valdeta Daka, gjatë...

Post
Lekaj: Situata po përkeqësohet çdo ditë e më shumë me Qeverinë Kurti

Lekaj: Situata po përkeqësohet çdo ditë e më shumë me Qeverinë Kurti

                                     Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj ka thënë se nga Qeveria Kurti nuk ka parë ndonjë planifikim ekonomik për t’i dalë në ndihmë bizneseve dhe qytetarëve për shkak të COVID-19.“Qytetarët nuk harrojnë që Vetëvendosje ishte ajo që bllokoi me muaj të tërë projektligjin për rimëkëmbje ekonomike ku sipas jush ishte një ligj i rrezikshëm dhe...

Post
Bajrami: Nuk është meritë e Qeverisë Kurti përmirësimi i situatës me pandeminë e as rimëkëmbja ekonomike

Bajrami: Nuk është meritë e Qeverisë Kurti përmirësimi i situatës me pandeminë e as rimëkëmbja ekonomike

                                     Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami  ka thënë se rimëkëmbja ekonomike pas pandemisë po ndodh shumë më shpejtë se që është parashikuar.Ish-ministrja e Ekonomisë shtoi se ish-qeveria Hoti ka ndarë mbi 285 milionë euro për qytetarët, bizneset e institucionet.“Vetëm gjatë viti 2020 janë dhënë 285 milionë euro drejtpërdrejtë, dhe gjithsej për gjashtë muaj jajë vu...