Home kulture e art

Category: <span>kulture e art</span>

Post
QRTK në Prizren dhe Dokufest nënshkruajnë Memorandum Bashkëpunimi për realizimin e  vizitave falas në muzetë e Prizrenit

QRTK në Prizren dhe Dokufest nënshkruajnë Memorandum Bashkëpunimi për realizimin e vizitave falas në muzetë e Prizrenit

Drejtori i QRTK-së në Prizren Samir Hoxha, sot priti në takim të veçantë drejtoreshën ekzekutive të Dokufest znj. Linda Llulla, me ç’rast formalizuan Memorandumin e Bashkëpunimin në mes të Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren dhe Dokufestit për vitin 2021.   Përmes këtij Memorandumi të Bashkëpunimit, Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren do...

Post
E diela poetike me: Ganimete Jakupi Demiri, Zvicër

E diela poetike me: Ganimete Jakupi Demiri, Zvicër

QYTETI NË HESHTJE ——————— Eci rrugëve plot qetësi, Brenda në shpirt të vretë kjo monotoni, Pyes veten vallë: Athua ka këtu njeri? Përgjigje nuk gjej asesi!… Ku shkuan rinia?! Ku mbeti gjithë ai gjallërim!? Qyteti duket tani si i shkretë, Nuk takoj shokë as shoqe s’di ku janë tretë! Ku mbetën ata fëmijët e lagjes,...

Post
E diela me poeten:Fatime Kalimashi

E diela me poeten:Fatime Kalimashi

POETËT NË BOTËN E ÇMENDUR Mendimet valëviten si dallgët e detit Dëshirat ndizen zjarr si vullkan Vargjet e ngrohta si rrezet e diellit Dituri pa fund thellësi në oqean Mendimet si flladi verës sa vijnë e shkojnë Vargjet sikur yjet natën kur ndriçojnë Dëshirat flakërojnë digjen zjarr mbi prush Veç me dituri e ëndrra shpirtin...

Post
E diela poetike me :Valbona R.Hadri

E diela poetike me :Valbona R.Hadri

Vetëm njëherë ————————— Ka kohë që prisja ta shuaj mallin Me një mbyllje sysh ta ndieja dashurinë e mbetur peng. Perpëlitesha si puterkë me ndiesinë e pritjes pêr të marrë freskinë e një dite të ngrohtë vere në buzët tua. Dëgjova një fjalë shpirti deportuar në guaskë veshi. Si valëz lumi, përmbylla këngèn e pritjes,...

Post
E diela me penën e artë të shkrimtarit;Gëzim Ajgeraj

E diela me penën e artë të shkrimtarit;Gëzim Ajgeraj

TEATRI  I SATANËS BALLKANIKE Në teatrin ballkanik regjisori i krimit me aktin i moçëm inskenon lojën këlysh satane i rritur në abortin e satanës skena për krime të reja për publikun e Evropës Me të njejtit aktor mbushën skenat krye – aktor bisha me shajkash e gjarpër mbi kokë qysh kur zbriti Karpateve të njëjtin...

Post
E diela  poetike me: Kimete Osmani Beqiri

E diela poetike me: Kimete Osmani Beqiri

I veçanti vlerësim Falenderuese, mirënjohëse I veçanti vlerësim Suksese pa fund nga zemra uroj I arti rrugëtim. Çdo vlerësim është i veçantë Inspirimi, vullneti begatohen Krenaria, respekti, dashuria Jo rastësisht bashkohen. World Poetic Star International Literature Festival Në vazhdimësi sukseset rrugëtimin shoqërofshin Çdo pjesëmarrës ndjesi të veçantë fal. Ju që pëlqeni krijimtarinë time Me shumë...

Post
E diela me poetin ;Haxhi Muhaxheri

E diela me poetin ;Haxhi Muhaxheri

ËNDRRAT NË MEDVEGJË Kur në sytë e zemrës hijshëm më shfaqet imazhi yt i djelltë planeteve jehon simfoni e gjetheve dhe në kokën time shpëthejnë meteorët Eeeee… Mina moj vonë u zgjuan ëndrrat në Medvegjë 28. 04. 2021

Post
E diela me poten; Shpresa Gashi Zurnacı

E diela me poten; Shpresa Gashi Zurnacı

SHPËRNGULJE PLAGË E RËNDË —————————————— Zemrat e nënave shqiptare U helmuan disave po thuajse edhe sytë ua verbuan Prej pikëllimit të fëmijëve të vet Që u larguan nga vendi përjetë Tash ky vend gjëmon bërtet Kosova nënë theret bijtë e vet Përse u larguat nga ky dhe Nga më e shtrenja e juaja fole Përse...

Post
E diela me poeten:Brixhilda Dede

E diela me poeten:Brixhilda Dede

AROME DASHURIE ——————————— Ne djall Parajsa e përjetshme, Dot’ mëkatoj! Zemra si trëndafil te hapi petalet, Për atë qe dashuroj Kupa qiellore kur t’ skuqet, Prej agimit t’ me zgjoj Si vese mëngjesi, mbi trupin drithërues, Lot, gëzimi t’ lëshoj Puthja ngjare me rrezen diellore, Thyer petaleve, prekjen t’ndaloj Ne bulëza uji nga zjarrmimi Afsh,...

Post
E diela poetike me penën e ;Nexha Reçica

E diela poetike me penën e ;Nexha Reçica

FLUTUROJ PERMES TEJE ———————————– Unë fluturoj përmes teje Dhe tretem atje në pyll. Kur ti je me mua Më je një yll! Unë fluturoj përmes teje Ngjitem atje lartë në qiell, Përmbi re jetoj Kap me dorë hënë e diell! Unë fluturoj përmes teje Shtegëtoj dhe në borë e stuhi, Mund të bie nga lartë...