Home Politike

Category: <span>Politike</span>

Post
Ramush Haradinaj flet për “negociatat e LDK-së me PDK-në”: Jemi të gatshëm për zgjedhje

Ramush Haradinaj flet për “negociatat e LDK-së me PDK-në”: Jemi të gatshëm për zgjedhje

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka komentuar deklaratat për përfshirjen e mundshme të Partisë Demokratike të Kosovës në Qeveri. Në një prononcim për KosovaPress, Haradinaj ka thënë se LDK-ja e ka të drejtën të negociojë, pasi që ajo është edhe krijuese e këtij koalicioni, ndërsa ka shtuar se përkrahin një qeveri...

Post
Rahoveci po e trason rrugën  për udhëheqjen me kryetar  Qazim Qeska Shkruan:Qazim Berisha

Rahoveci po e trason rrugën për udhëheqjen me kryetar Qazim Qeska Shkruan:Qazim Berisha

   Tani më  janë hap të gjitha horizontet dhe të gjitha dritat jeshile,që në udhëheqjen e  Rahovecit të vije  PDK  me kryetar  Qazim Qeska. Rikthimi në skenë  i  Qazim Qeskës  me  PDK-në. Tani me  simpatia  për rikthimin e  PDK-së  në Rahovec është edhe për  faktin se  deri më tani  mbi 80  për qind e qytetarëve...

Post
Shfaqja e forcave speciale gjatë bastisjes së zyrave të OVL-UÇK ,të shpërfaqte pamjen më eklatante të një vendi ku sundon dhuna Shkruan:Bashkim Hoxha, analist politikë

Shfaqja e forcave speciale gjatë bastisjes së zyrave të OVL-UÇK ,të shpërfaqte pamjen më eklatante të një vendi ku sundon dhuna Shkruan:Bashkim Hoxha, analist politikë

                     Bastisjet e zyrave të OVL-UÇK’së dhe arrestinet (kindapimet) e drejtuesve të saj, qenë një spektakël mediatik tërësisht i panevojshëm që shërbeu vetëm sa për të shkaktuar ndjenjën e mosbesimit dhe pasigurisë-te kategori të caktuara sociale në Kosovë. Janë të pakuptimta sjelljet e këtij lloji ndaj palës bashkëpunuese, në këtë rast ndaj shqiptarëve, ndaj një...

Post
Spanja e gatshme ta njohë Kosovën

Spanja e gatshme ta njohë Kosovën

Spanja është e gatshme ta njohë Kosovën si shtet, nëse kjo arrin marrëveshje me Serbinë, ka bërë të ditur qeveria spanjolle, “Qëndrimi ynë nuk është obstruksionist. Përkundrazi, është konstruktiv”, ka thënë Ministria e Punëve të Jashtme të Spanjës për “EUobserver”. “Pozicioni i Spanjës mund të përputhet me fjalinë: ‘asgjë pa një marrëveshje, gjithçka me të’,...

Post
Kurti: Ujmani është toka jonë, nuk i ka takuar kurrë Serbisë

Kurti: Ujmani është toka jonë, nuk i ka takuar kurrë Serbisë

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka thënë se liqeni i Ujmanit është toka jonë. Kurti ka thënë se Ujmani është pasuri, sepse është pasuri e Kosovës; jo pasuri natyrore, sepse është i ndërtuar nga dora e njeriut. Përmes një postimi në Facebook, Kurti ka shkruar se Ujmani edhe në territorin e Serbisë është i...

Post
Hoti i përgjigjet Thaçit dhe opozitës: E keni gabim, unë nuk kam frikë të ulem në tavolinën e dialogut

Hoti i përgjigjet Thaçit dhe opozitës: E keni gabim, unë nuk kam frikë të ulem në tavolinën e dialogut

Kryeministri Avdullah Hoti i është përgjigjur deklaratave të presidentit Hashim Thaçi dhe opozitës të cilët e cilësuan si të rrezikshme marrëveshjen e arritur në Washington. Hoti gjatë raportimit në Kuvend, tha cilësimi i marrëveshjes së arritur në Shtëpinë e Bardhë si e rrezikshme për Kosovën është gabim strategjik. “Nuk mund të hesht pak ndaj të...

Post
NISMA Socialdemokrate – Dega në Prizren shpreh shqetësimin e saj lidhur me keqpërdorimin e pronave

NISMA Socialdemokrate – Dega në Prizren shpreh shqetësimin e saj lidhur me keqpërdorimin e pronave

NISMA Socialdemokrate – Dega në Prizren shpreh shqetësimin e saj lidhur me keqpërdorimin e pronave komunale në favor të krimit urbanistik, dhe klaneve të kusarëve të qeverisjes së LVV-së, si dhe komisarëve politik rreth kryetarit të Prizrenit. Seanca e fundit e Kuvendit të Prizrenit nxori në pah tendencën për të legalizuar ozurpatorët dhe tjetërsuesit e...

Post
“Pa PDK-në nuk mund të sigurohen numrat për rrëzimin e Qeverisë”

“Pa PDK-në nuk mund të sigurohen numrat për rrëzimin e Qeverisë”

Nisma e partisë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, për ngritjen e një mocioni mosbesimi ndaj qeverisë së drejtuar nga kryeministri, Avdullah Hoti, është vështirë e realizueshme thonë njohësit e çështjeve politike në Kosovë. Sipas tyre, pa një bashkëpunim mes partive politike dhe pa një vullnet të mjaftueshëm të një shumice të partive politike parlamentare, nuk pritet që...

Post
Nuk mund të zhvillohet Kosova përderisa  udhëhiqet nga politikanë e, pushtetarë qe paguhen 40-50 fish më shumë se populli

Nuk mund të zhvillohet Kosova përderisa udhëhiqet nga politikanë e, pushtetarë qe paguhen 40-50 fish më shumë se populli

Nuk mund të zhvillohet Kosova përderisa  udhëhiqet nga politikanë e, pushtetarë qe paguhen 40-50 fish më shumë se populli Shkruan;Ruzhdi Gashi,avokat      Nuk mund të zhvillohet Kosova përderisa ajo udhëhiqet nga politikanë me programe qeverisëse ku, pushtetarët paguhen 40-50 fish më shumë se populli kur politikanët marrin të ardhura mujore nga 5000 € kurse populli...