Home admin

Author: admin

Post
B.E duhet ta ndëshkon Serbinë për fillimin e fushatës luftënxitëse ndaj Kosovës, ndryshe nuk zhvillohet dialogu për normalizim-               Shkruan: Muhamet Kelmendi

B.E duhet ta ndëshkon Serbinë për fillimin e fushatës luftënxitëse ndaj Kosovës, ndryshe nuk zhvillohet dialogu për normalizim- Shkruan: Muhamet Kelmendi

Faktet flasim se jemi shumë larg, madje jashtëzakonisht shumë, për raporte normale me Serbinë. Kjo del edhe nga qëndrimet aktuale. Me shtetin serb që kërcënon me luftë Kosovën nuk mund të krijohen raporte normale, sikur që këto raporte nuk mundë të ndërtohen edhe pa hequr dorë nga projekti u luftës dhe pushtimit. Këto fakte duhet...

Post
Kaos në Francë: Lëndohen 62 policë, arrestohen së paku 81 protestues

Kaos në Francë: Lëndohen 62 policë, arrestohen së paku 81 protestues

Policia arrestoi 81 persona në të gjithë Francën pasi protestat u shkaktuan si pasojë e brutalitetit të policisë dhe një ligjit të ri të diskutueshëm të sigurisë. Arrestimi erdhi pasi rreth 133 mijë dolën në protesta në disa qytete, ku së paku 46 mijë njerëz ishin vetëm në Paris, sipas agjencisë franceze të lajmeve AFP,...

Post
Profesor Sulejman Mehazi, po na befason pafundësisht, si e dini ju gjithë këto sekrete???!!!              -Shkruan :Salih Çoçaj

Profesor Sulejman Mehazi, po na befason pafundësisht, si e dini ju gjithë këto sekrete???!!! -Shkruan :Salih Çoçaj

     Këtyre ditëve  që nga shkuarja  e çlirimtarëve në  Gjykatën e Hagës , fati i keq  për kombin tonë  është se na dolën  lloj lloj mendimesh, Ne nuk e  dimë se kush kënd  e ka vra?!, Por,i nderuar profesor Mehazi  ju nga  i dini këto informacione?!, Mos  po ndikoheni keq nga  instancat  serbe e  ruse ...

Post
Më i riu 47 vjeç, kjo është mosha e 16 viktimave nga coronavirusi

Më i riu 47 vjeç, kjo është mosha e 16 viktimave nga coronavirusi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar përmes një postimi në Facebook, se më i riu që vdiq nga COVID-19 ishte një 46-vjeçar nga Gjakova. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 3 raste (84, 79, 53 vjeç), Ferizaj 2 raste (77, 47 vjeç), Gjakovë 2 raste (80, 77 vjeç), Kamenicë 2 raste (62, 54...

Post
Janë shëruar 673 pacientë dhe 626 raste të reja me coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Janë shëruar 673 pacientë dhe 626 raste të reja me coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Shifrat me COVID-19 n Kosovë vijojnë të jenë alarmante, ku 16 pacientë kanë humbur jetën vetëm në 24 orët e fundit si pasojë e infektimit me coronavirus, teksa janë konfirmuar edhe 626 raste të reja pozitive. Në raportin 24 orësh, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur se po ashtu janë...

Post
Zafir Berisha akuzon njerëzit e politikës për dy shtatoret e shëmtuara në Prizren

Zafir Berisha akuzon njerëzit e politikës për dy shtatoret e shëmtuara në Prizren

Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Zafir Berisha, ka kritikuar skulpturën e dy shtatoreve, Skënderbeut dhe Adem Jasharit, që u zbuluan dje në Prizren. Sipas tij, këto dy shtatore u bënë në llogari të politikës. “Vërtet e kam iniciuar vendosjen e shtatores së heroit të shqiptarëve, Gjergj Kastriot – Skënderbeu në Prizren, sepse kemi...

Post
Sidnei ka shënuar natën më të nxehtë në nëntor ndonjëherë, me temperatura ditore prej 40C të dielën

Sidnei ka shënuar natën më të nxehtë në nëntor ndonjëherë, me temperatura ditore prej 40C të dielën

Sidnei ka shënuar natën më të nxehtë në nëntor ndonjëherë, me temperatura ditore prej 40C të dielën. Qyteti australian shënoi një temperaturë minimale prej 25.4C gjatë natës. Nxehtësia ka nxitur Shërbimin Zjarrfikës të Uellsit të Ri Jugor (NSË) të lëshojë një ndalim total të zjarrit për shumicën e pjesëve lindore dhe veri-lindore të shtetit. Zjarrfikësit...

Post
Heroi Kombëtar Skenderbeu më shumë respektohet në Shkup se në Prizren-                  Shkruan:Salih Çoçaj

Heroi Kombëtar Skenderbeu më shumë respektohet në Shkup se në Prizren- Shkruan:Salih Çoçaj

  Sado tani  pesë shekuj pas  historisë së madhe  të kombit shqiptar të shkruajmë për  figurën markante të Shkenderbeut  do të duket e zbehtë,Por , ajo që  na bëri të ndihen keq  prizrenasit  dje me rastine 28 nëntorit ishte nëpërkëmbja e kësaj  figure, Unë po I numërojë vetëm disa nga këto .Së pari vendi  ku...

Post
Bizneset në Kosovë humben rreth 1 miliard euro, kurse ndihmohen me vetëm 150 milionë euro

Bizneset në Kosovë humben rreth 1 miliard euro, kurse ndihmohen me vetëm 150 milionë euro

Nga rreth 1 miliard euro humbje sa vlerësohet se shënuan bizneset në Kosovë gjatë pandemisë me COVID-19, Qeveria e Kosovës, deri më tani, i ndihmoi ata me vetëm rreth 150 milionë euro. Në Pakon Emergjente vlerë prej rreth 180 milionë eurosh, bizneset gëzuan një mbështetje financiare prej mbi 60 milionë euro. Me këto mjete ishte...

Post
“Ne shqiptarët jena mësuar veç kritika me dhënë gjithë”, ka thënë Jashari.

“Ne shqiptarët jena mësuar veç kritika me dhënë gjithë”, ka thënë Jashari.

Familja Jashari nga Prekazi ndihet falënderuese që në Ditën e Flamurit kosovarët po mendojnë për të bëmat e paraardhësve të tyre. Nipi i Adem Jasharit, Bekim Jashari, ka folur pas kritikave rreth shtatores së komandantit legjendar e cila u zbulua sot në Prizren. “Ne shqiptarët jena mësuar veç kritika me dhënë gjithë”, ka thënë Jashari....