Home Magazine

Category: <span>Magazine</span>

Post
Haxhiu për vendosjen e ambasadës në Jerusalem: Nuk mund të prishemi me Turqinë e BE-në

Haxhiu për vendosjen e ambasadës në Jerusalem: Nuk mund të prishemi me Turqinë e BE-në

Anëtarja e kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, ka thënë se nuk është e patjetërsueshme prishja e marrëdhënieve me Turqinë e BE’në, derisa ka thënë se subjekti politik të cilin e përfaqëson e ka përshëndetur njohjen diplomatike të Izraelit ndaj Kosovës.“Duke e njohur linjën e z. Kurti, i cili në vazhdimësi është pyetur për njohjen...

Post
Policia në Prizren njofton se në lagjen ‘’Ortakoll’’ gjendet një grua e vdekur

Policia në Prizren njofton se në lagjen ‘’Ortakoll’’ gjendet një grua e vdekur

Njoftimi i policisë në Prizren   bënë të ditur  se  është  gjendur në lagjen e ‘’Ortakoll’ në  rrugën ‘’Hajdar Shala’ një trup i pajete  . Këtë e konfirmon zëdhënësi i policisë  rajonale në Prizren Vesel Gashi, i cili njofton se  mjeku ka konstatuar vdekjen e kësaj  gruaje. Kurse  trupi i pajetë  tani është bartur për obduksion...

Post
10 këshilla si t’i mbroni sytë nga kompjuteri dhe telefoni

10 këshilla si t’i mbroni sytë nga kompjuteri dhe telefoni

Si të mos mjaftonin kompjuterët, tani syve u është shtuar edhe një armik tjetër, “smartphone”-t dhe ‘iPad’-t, që na detyrojnë të qëndrojnë shumë kohë përpara tyre. Në fakt, kur përdorim shumë kompjuterin, shikimi është i pari që vihet në rrezik. Mjafton të mendosh që vetëm me dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen...

Post
Milioneri Behgjet Pacolli: Mos u trishto, nëse je i varfër, të tjerët rreth teje janë të mbytur në borxhe

Milioneri Behgjet Pacolli: Mos u trishto, nëse je i varfër, të tjerët rreth teje janë të mbytur në borxhe

Lideri i AKR-së, Behgjet Pacolli ka filluar sot ditën me disa këshilla për të gjithë ndjekësit e tij. Pacolli i cili i cili thuajse çdo ditë mundohet të inspirojë miqtë e tij në Facebook, sot ka sjellë disa thënie motivuese. Në mesin e këtyre thënieve thuhet se nëse ke gabuar duhet të pendohesh. Po ashtu...

Post
Banka Botërore: 60% e të varfërve në Shqipëri nuk kanë ushqim të mjaftueshëm, krahasohen me Afrikën

Banka Botërore: 60% e të varfërve në Shqipëri nuk kanë ushqim të mjaftueshëm, krahasohen me Afrikën

objektivat e Kombeve të Bashkuara, deri në vitin 2031, Banka Botërore gjeti se, ende një përqindje më e madhe e njerëzve sidomos në vendet në zhvillim dhe ato të varfra përballen me mungesën e sigurisë ushqimore, që përfshin aksesin e kufizuar në ushqim, mungesën e shumëllojshmërisë së ushqimit dhe cilësinë e dobët të tij. Sipas...

Post
Vdes 61-vjeçari nga Gjakova në motel gjatë aktit me një 21-vjeçare, dyshohet se piu viagra

Vdes 61-vjeçari nga Gjakova në motel gjatë aktit me një 21-vjeçare, dyshohet se piu viagra

Një person është gjetur pa shenja jete, në qytetin e Gjakovës. Rastin e ka bërë të ditur Policia e Kosovës në raportin 24-orësh, derisa trupi i pajetë është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore për obduksion. Është raportuar se viktima mashkull kosovar, në një vilë, nga dy dëshmitarë është gjetur pa shenja jete. Njësitet relevante...

Post
Hani turshi, ulin rrezikun e vdekjes nga Covid-19

Hani turshi, ulin rrezikun e vdekjes nga Covid-19

Dimri po vjen me një valë të dytë të COVID-19, kështu që kurrë nuk ka qenë më e rëndësishme nevoja për të forcuar imunitetin tuaj. Së bashku me larjen e duarve, maskat dhe distancimin shoqëror, është mbrojtja më e mirë që kemi kundër coronavirusit. Një dietë e ekuilibruar është thelbësore, por ka disa lëndë ushqyese...

Post
Këshillën e tij nuk do ta harroj asnjëherë: Ha tre kumbulla në ditë dhe do më kujtosh

Këshillën e tij nuk do ta harroj asnjëherë: Ha tre kumbulla në ditë dhe do më kujtosh

Ngrënia e rregullt e kumbullave rrit ndjeshëm dendësine minerale të kockave. Një studim u përqendrua tek roli i ngrënies së kumbullave në shëndetin e kockave të grave. Gratë që moren pjesë në studim u ndanë në dy kategori. Ngrënia e rregullt e kumbullave rrit ndjeshem dendësine minerale të kockave. Një studim u përqendrua tek roli...

Post
Si të ulni tensionin e lartë me 3 metoda natyrale

Si të ulni tensionin e lartë me 3 metoda natyrale

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor. Nëse nuk trajtohet siç duhet, hipertensioni mund të transformohet në një problem mjaft shqetësues madje katastrofik duke shkaktuar diabet, sëmundje kardiovaskulare, probleme me aftësitë e trurit dhe dështim të veshkave. Shumica e njerëzve që vuajnë nga tensioni i lartë përdorin medikamente të cilat...

  • 1
  • 2