Home admin

Author: admin

Post
Masar Shala, njeriu që dha kontribut me vlerë.

Masar Shala, njeriu që dha kontribut me vlerë.

Sot u mbushën 6 vjet, kur veprimtari Masar Shala shkoi në jetën e përjetshme. Në vitet ’90, Masari ishte aktiv në Parlamenti Rinor, Partinë Parlamentare e KLMDLNJ. Gjithashtu kontribuoi edhe në aksionin e faljes së gjaqeve, shoqatën “Nëna Terezë”, Këshillin për Emergjencë dhe veprimtari të tjera të kohës.  Ishte njeri me integritet, parime dhe ndjenjë të...

Post
Çaste poetike me poetin; Adelina Pali

Çaste poetike me poetin; Adelina Pali

JAVË E ZYMTË ————————– E hëna… vjen si një ditë ku një trëndafil pres. E të më afrohet me shpresën e madhe, ndaj syndritur një pishtar në dorë ndez, Të të ndriçoj rrugën…ti do të vish kësaj radhe. E marta… kaloi shpejt ashtu si pakuptuar, duke parë atje në fund të rrugës, poshtë. Une rri...

Post
Çaste poetike me poeten;Irena Hoxha

Çaste poetike me poeten;Irena Hoxha

DHIMBJA E VATANIT —————————— Sa mblidhet uji në dorë sa mban mali në verë borë, sa rri lumi në një shtrat sa dita, u kthye në natë! Sa mblidhet llavë e vullkanit aq, shuhet dhimbja e vatanit! #IrenaHoxha

Post
Çaste poetike me poeten;Brixhilda Dede

Çaste poetike me poeten;Brixhilda Dede

KUJTESE ——————- Ai, erdhi,.. Pa lajmëruar, pa folur, Trokitur derës, Mbajtur duarve, kajrafile Syve te tij, lexohej zjarrmim qielli Krahëve te tij, Rruzulli, ngjare bahçe lulesh Puthja, Arome karafili kish *** Petale, shpërndarë pas përqafimi, Era,.. shume larg i pati çuar Aroma e tyre mbetur përgjithnjë Ne fragmente qiejsh, te kaltër

Post
Osmani i kërkon presidentit të Kostarikës të lobojë për njohjen e Kosovës

Osmani i kërkon presidentit të Kostarikës të lobojë për njohjen e Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, i ka kërkuar homologut të saj nga Kostarika, Carlos Alvarado Quesada, të lobojë për njohjen e pavarësisë së Kosovës.Me Alvarado Quesada, ajo është takuar në vazhdën e takimeve me liderë botërorë, në margjina të sesionit të 76-të të Asamblesë së Kombeve të Bashkuara (UNGA) në New York.Osmani e ka falënderuar...

Post
Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë: Reciprociteti për targa u imponua nga Serbia

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë: Reciprociteti për targa u imponua nga Serbia

Deputeti shqiptar i Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi, thotë se vendimi i marrë nga Qeveria e Kosovës për reciprocitetin e targave me Serbinë është i drejtë, pasi një vendim i tillë është imponuar nga Serbia – e cila nuk ka respektuar marrëveshjet e nënshkruara me Kosovën në Bruksel, transmeton Insajderi.com.Kamberi thotë se po ka vonesa...

Post
Mbi 7 mijë e 600 raste aktive me COVID-19

Mbi 7 mijë e 600 raste aktive me COVID-19

7 mijë e 635 raste aktive me COVID-19 janë në Kosovë.Momentalisht është trendi i uljes së numrit të infeksioneve dhe rritjes së atyre të të shëruarve.Kështu, Ministria e Shëndetësisë, gjatë ditës së fundit ka raportuar 173 infeksione dhe 1 mijë e 434 të shëruar.Ndërkohë, janë regjistruar edhe shtatë viktima të tjera si pasojë e Coronavirusit.Njëashtu,...

Post
Moti sot

Moti sot

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, njofton se të mërkurën do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe vende-vende me riga lokale shiu.Po në këtë ditë edhe zyrtarisht futemi në stinën e vjeshtës astronomike dhe me ketë rast do të ndodhë ekuinoksi vjeshtor (dita dhe nata do të zgjasin nga 12 orë).Temperaturat në ditën e parë të...

Post
Vdes në vendin e punës një person në Lipjan, policia nis hetimet

Vdes në vendin e punës një person në Lipjan, policia nis hetimet

                      Ka vdekur një person në Lipjan, si pasojë e lëndimeve që ka marrë derisa ishte duke           punuar.Policia e Kosovës në raportin 24 orësh ka bërë të ditur se rasti ka ndodhur mëngjesin e së martës, në Lipjan.Me vendim të prokurorit, trupi i pajetë i viktimës është

Post
Kosovarët morën 974 milionë euro kredi këtë vit

Kosovarët morën 974 milionë euro kredi këtë vit

                       Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti tha se vetëm gjatë vitit 2021, bankat komerciale kanë lëshuar kredi të reja 974 milionë euro.“Nëse shohim sektorin bankar si komponent kryesore të sektorit financiar, edhe përkundër rreziqeve të pritura gjatë periudhës së pandemisë, vetëm gjatë vitit 2021, ka arrit të lëshoj kredi të reja 974...