Home admin

Author: admin

Post
ÇFARË PO NDODHË NË QKUK? – NUMËR I SHTUAR I POLICËVE, BLLOKOHET RRUGA PËR INFEKTIVË

ÇFARË PO NDODHË NË QKUK? – NUMËR I SHTUAR I POLICËVE, BLLOKOHET RRUGA PËR INFEKTIVË

Çfarë po ndodhë në QKUK? – Numër i shtuar i policëve, bllokohet rruga për Infektivë Në oborrin e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, është parë numër i shtuar i policëve, njofton Insajderi. Gjithashtu një zonë është mbyllur me shirita të Policisë së Kosovës dhe është ndaluar kalimi tek Klinika Infektive brenda QKUK-së. Ende nuk dihet...

Post
Testi i maturës mbahet më 29 gusht

Testi i maturës mbahet më 29 gusht

Ministri i Arsimit dhe Shkencës (MASh), Ramë Likaj ka thënë se kanë krijuar një grup punues për të përgatitur planin për vazhdimin e mënyrës së organizimit të mësimit në distancë. Likaj më tutje ka thënë se testi i maturës për nxënësit që janë të regjistruar jashtë do të mbahet me 10 korrik. Ndërsa pjesa tjetër...

Post
Situata e rënduar me COVID-19, Qeveria e Kosovës mblidhet sot

Situata e rënduar me COVID-19, Qeveria e Kosovës mblidhet sot

Pas konfirmimit të 8 vdekjeve vetëm gjatë ditës së shtunë dhe shtimit të rasteve në ditët e fundit, kryeministri Avdullah Hoti, do të zhvillojë sot një takim me krerët e institucioneve shëndetësore në vend. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi nga Zyra e Kryeministrit, e cila ka njoftuar se të dielën në ora...

Post
Rrethanat e krijuara  që janë   është mirë të mos shkohet fare.

Rrethanat e krijuara që janë është mirë të mos shkohet fare.

     Bashkim Kadomçaj veprimtar I shoqërisë  civile  lidhur me  pyetjen  e “Qendrapress”  a vlenë  këtë vit të  bëhen pushime  verore  ai tha “ Shkaku i rritjes së rasteve me Covid, duhet qenë të kujdesëshëm, në këtë vit edhe të mos shkohet fare në pushim.Shëndeti mbi të gjitha. Poqese shkohet kujdesi duhet  të jetë maksimal.Respektimi i...

Post
Mendoj që duhet të shkohet në pushime verore

Mendoj që duhet të shkohet në pushime verore

Prof.Lumnie Rakaj,mësimdhënëse, lidhur me  pyetjen e “Qendrapress” se  a vlenë këtë vit të  bëhen pushime verore  ajo  pohon” Duke marrë parasysh situatën e rëndë të cilën e kaluam me shumë sfida, stres dhe vështirësi, plot tre muaj e gjysmë, mendoj që duhet të shkohet në pushime verore, e sidomos t’i kalojnë pushimet në bregdetin e...

Post
Do të ishte mirë që edhe institucionet shtetërore të gjejnë mënyren e përkrahjes për  pushime  verore  për një kategori të  personave

Do të ishte mirë që edhe institucionet shtetërore të gjejnë mënyren e përkrahjes për pushime verore për një kategori të personave

   Për shkak të  VOVID 19 se  a  vlenë  të shkohet sivjet në pushime verore Mr.Afrim Tejeci  për “Qendrapress’ pohon “ Tani me ngritjen e temperaturave   të stines verore po vrehet një fluks  më i madh për të kaluar pushimin,për shumicen e qytetarëve destinacion i vetëm me këtë buxhet është bregdeti Shqiptar. Si kur më...

Post
Urime Amerikë, urime edhe për popullin shqiptarë, tani më edhe me, Kosovën Republikë Shkruan:Petrit Dibrani

Urime Amerikë, urime edhe për popullin shqiptarë, tani më edhe me, Kosovën Republikë Shkruan:Petrit Dibrani

     Të bashkuar dhe duke uruar, popullin e Amerikës, ne shqiptarët tregojmë, se duam t’i forcojmë, institucionet tona të Republikës. Ne shqiptarët të gëzuar, urojmë Amerikën e bashkuar! Para 244 vitesh u shpall, pavarësia e Amerikës, të çliruar nga Anglia dikur si perandori, populli Amerikan shpalli pavarësinë dhe krijoi demokracinë. Deklarata e pavarësisë së SHBA-ës,...

Post
Ronaldo: Kisha nevojë për një gol nga goditja e dënimit

Ronaldo: Kisha nevojë për një gol nga goditja e dënimit

    Cristiano Ronaldo e ka pranuar se ka pasur nevojë për të shënuar gol nga goditja e dënimit, që është e para me fanellën e Juventusit. Sulmuesi portugez shënoi pas 43 përpjekjeve, në fitoren e Juventusit nga Torino (4-1). CR7 kishte bërë 43 përpjekje në të gjithë garat gjatë dy sezoneve të fundit, por u...

Post
Brenda dy jave Qeveria e Kosovës me projektligj rreth tërheqjes së kursimeve nga Trusti

Brenda dy jave Qeveria e Kosovës me projektligj rreth tërheqjes së kursimeve nga Trusti

Qeveria e Kosovës është duke përgatitur një projektligj, i cili përveç zbatimit të Pakos së Rimëkëmbjes Ekonomike, do të mundësojë që kontributpaguesit të mund të tërheqin një shumë të mjeteve nga llogaria e tyre në Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës, thotë për Radion Evropa e Lirë, zëvendësministri i Financave Agim Krasniqi. Zëvendësministri i Financave,...

Post
Lame: Nuk ka pasur krime lufte, sepse disiplina ishte e madhe

Lame: Nuk ka pasur krime lufte, sepse disiplina ishte e madhe

Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk ka kryer krime thotë gjenerali Kudusi Lame i cili atë kohë ishte komandant i zonës së Kukësit. Gjenerali Lame thotë se aktakuzat e pakonfirmuara nga Dhomat e Specializuara kundër presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK’së Kadri Veseli, janë të ndikuara nga shërbimet serbo-ruse. Për luftëtarët e UÇK’së Lame thotë...