Home Lajme

Category: <span>Lajme</span>

Post
A po bëhet Ballkani me tre Kryeministra shqiptarë? Abazoviq drejt kryeministrisë malazeze.

A po bëhet Ballkani me tre Kryeministra shqiptarë? Abazoviq drejt kryeministrisë malazeze.

                         Kryetari i partisë Lëvizjes Qytetare për Reformën e Bashkuar (URA), Dritan Abazoviq, mund të bëhet kryeministër i Malit të Zi që nesër me formimin e një qeverie të pakicës që do të shpinte në shkarkimin e Zdravko Krivokapiqit.Portali i Radiotelevizonit të Malit të Zi raporton se qeveria e pakicës do të përbëhet nga URA,...

Post
Java me temperatura tipike dimërore.

Java me temperatura tipike dimërore.

                          Java fillon me mot kryesisht të ngjashëm.Të martën vende-vende ka mundësi të ketë reshje të dobëta. Reshje të intensitetit mesatar deri të lartë priten nga dita e enjte.Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, pas reshjeve do të ketë rënie të ndjeshme në vlerat e temperaturave minimale, por edhe maksimalet do të jenë tipike dimërore. “Temperaturat...

Post
Kamberi: Referendumi dështoi në vet Serbinë

Kamberi: Referendumi dështoi në vet Serbinë

    Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi ka reaguar pas rezultateve të referendumit, që janë mbajtur këtë të diele. Kamberi përmes një postimi në Facebook, ka shkruar se referendum dështoi në vet Serbinë, teksa shtoi se pushteti autoritar i Vuçiqit po delegjitimohet në vetë Serbinë.“Më pak se 30% pjesëmarrje. Referendumi dështoi në vet...

Post
40 vjet nga vrasja e vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës0me në ato vite

40 vjet nga vrasja e vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës0me në ato vite

Më 17 janari 1982 u vranë në një atentat vëllezërit Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka.Edhe pse kanë kaluar 40 vjet, ajo ditë mbetet përgjithnjë e freskët me zinë e saj jo vetëm për familjet, por edhe për një numër njerëzish që kanë qenë të lidhur shpirtërisht e organizativisht me veprimtarët.Atentati mbi vëllezërit Gërvalla...

Post
Në pritje të vizitës së presidentit Erdogan, Laçi mbushet me flamuj turq.

Në pritje të vizitës së presidentit Erdogan, Laçi mbushet me flamuj turq.

                      Laçi është mbushur ditën e sotme me flamuj për vizitën e presidentit turk Rexhep Tayip Erdogan.Erdogan do të vijë në Shqipëri më 17 janari në një takim me kreun e qeverisë Edi Rama dhe pritet që të shohë nga afër ndihmën e shtetit turk për banesat e rindërtuara pas tërmetit.Po ashtu mësohet se Erdogan...

Post
Shqetësuese: 37 fëmijë nën 9 vjeç të infektuar në 24 orët e fundit me COVID në Kosovë.

Shqetësuese: 37 fëmijë nën 9 vjeç të infektuar në 24 orët e fundit me COVID në Kosovë.

              771 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë.Kështu është bërë e ditur nga Ministria e Shëndetësisë.Në statistikat e publikuara nga kjo ministri bëhet e ditur se në mesin e të infektuarve janë edhe 37 fëmijë të moshës zero deri në 9 vjeç, 105 persona të moshës 10-19...

Post
Kosova duhet ta padisë Serbinë për gjenocid.

Kosova duhet ta padisë Serbinë për gjenocid.

                   Qendra “Gjenocidi në Kosovë – Plagë e Hapur”, me rastin e ditës së përkujtimit të gjenocidit në Kosovë, ka ndezur qirinj në shenjë respekti e përkujtimi për viktimat në Kosovë.Organizatorët thanë se padija ndaj Serbisë është obligim ligjor që duhet ta bëjë shteti i Kosovës.Zëvendëskryetari i Qendrës “Gjenocidi në Kosovë-Plagë e Hapur”, Adnan Asllani...

Post
Moti për sot.

Moti për sot.

                          Sot mbi vendin tonë do të mbajë mot kryesisht me diell. vSipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, vranësira parashihet të ketë rreth relievit malor. Në mëngjes dhe gjatë natës do të ketë ngrica, ndërsa në shumë vende do të ketë mjegull.  “Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -6 deri -5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e...

Post
Kameramani që i tregoi botës për Reçakun, rrëfimi i Sylejman Kllokoqit: Lotët më kanë shkuar, por kamerën nuk e kam lëshuar

Kameramani që i tregoi botës për Reçakun, rrëfimi i Sylejman Kllokoqit: Lotët më kanë shkuar, por kamerën nuk e kam lëshuar

                          “Njeriu pa kokë” është pamja që do t’i mbes përgjithmonë në kujtesë. Filmimet që fokusoi objektivi i kamerës së tij në mëngjesin e mesit të janarit të vitit ’99 shënuan kthesë në historinë e Kosovës. Teksa kalonte përreth trupave të masakruar, ai lotonte por nuk e lëshonte nga dora kamerën. Përveç ftohtësisë së janarit,...

Post
Lajm i trishtë;ka ndërruar jetë prof. Valdete Kryeziu

Lajm i trishtë;ka ndërruar jetë prof. Valdete Kryeziu

                    Edhe një lajm i trishtë sot ishte në Prizren,ka ndërruar jetë profesoresha . Valdete Kryeziu, profesoresha ne Shkollën e Mesme te Mjekësisë “Luciano Motroni”, deri në pensionimin. Ja si shkruan  mbesa e sajë ndarjen nga halla e saj profesoresha  e nderuar Valdete:      ‘’Sot na la edhe halla Valdet, e lindur me 10.08.1953 ne...