Home admin

Author: admin

Post
Urime Amerikë, urime edhe për popullin shqiptarë, tani më edhe me, Kosovën Republikë Shkruan:Petrit Dibrani

Urime Amerikë, urime edhe për popullin shqiptarë, tani më edhe me, Kosovën Republikë Shkruan:Petrit Dibrani

     Të bashkuar dhe duke uruar, popullin e Amerikës, ne shqiptarët tregojmë, se duam t’i forcojmë, institucionet tona të Republikës. Ne shqiptarët të gëzuar, urojmë Amerikën e bashkuar! Para 244 vitesh u shpall, pavarësia e Amerikës, të çliruar nga Anglia dikur si perandori, populli Amerikan shpalli pavarësinë dhe krijoi demokracinë. Deklarata e pavarësisë së SHBA-ës,...

Post
Ronaldo: Kisha nevojë për një gol nga goditja e dënimit

Ronaldo: Kisha nevojë për një gol nga goditja e dënimit

    Cristiano Ronaldo e ka pranuar se ka pasur nevojë për të shënuar gol nga goditja e dënimit, që është e para me fanellën e Juventusit. Sulmuesi portugez shënoi pas 43 përpjekjeve, në fitoren e Juventusit nga Torino (4-1). CR7 kishte bërë 43 përpjekje në të gjithë garat gjatë dy sezoneve të fundit, por u...

Post
Brenda dy jave Qeveria e Kosovës me projektligj rreth tërheqjes së kursimeve nga Trusti

Brenda dy jave Qeveria e Kosovës me projektligj rreth tërheqjes së kursimeve nga Trusti

Qeveria e Kosovës është duke përgatitur një projektligj, i cili përveç zbatimit të Pakos së Rimëkëmbjes Ekonomike, do të mundësojë që kontributpaguesit të mund të tërheqin një shumë të mjeteve nga llogaria e tyre në Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës, thotë për Radion Evropa e Lirë, zëvendësministri i Financave Agim Krasniqi. Zëvendësministri i Financave,...

Post
Lame: Nuk ka pasur krime lufte, sepse disiplina ishte e madhe

Lame: Nuk ka pasur krime lufte, sepse disiplina ishte e madhe

Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk ka kryer krime thotë gjenerali Kudusi Lame i cili atë kohë ishte komandant i zonës së Kukësit. Gjenerali Lame thotë se aktakuzat e pakonfirmuara nga Dhomat e Specializuara kundër presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK’së Kadri Veseli, janë të ndikuara nga shërbimet serbo-ruse. Për luftëtarët e UÇK’së Lame thotë...

Post
Ju prezentojmë poeten e sukseseve: Fatime KALIMASHI

Ju prezentojmë poeten e sukseseve: Fatime KALIMASHI

NUK JAM E KOMPLETUAR Unë s’jam e kompletuar As në llafe as në të shkruar Më pëlqen shumë thjeshtësia Aty fshehur struket bukuria Unë s’jam e komplikuar As në fjalë as në muhabet Asgjë s’më ikën pa e kuptuar Përveç gjërave që iu shmangem vet Unë lexoj vetëm në sy Nuk besoj në llafe shumë...

Post
Poezi te  arta  nga poeti i madh- Gezim Ajgeraj

Poezi te arta nga poeti i madh- Gezim Ajgeraj

A MUND TË THEMI A mund t’i japim nota pozitive poezisë në vargje E ta ngremë në pentagramin e bukurisë të këndoj Tanimë kur fjala përgjithësisht është mbytur në halle E liga në shoqëri kur gjithçka të bukur e kontaminoi A mund të themi se gjithçka e bukur po sillet rreth saj E ta gëzojmë...

Post
Poezi nga ;Prenda Sejda

Poezi nga ;Prenda Sejda

LEMZA DHE KOLI Moj enigma e klithmës sime Kur papritmas më ke kapluar Nga thellësi e shpirtit tim Kush përmend mëndja më ka shkuar Në i përmend një e nga një Kudo që i kam njerëzit e mij Derisa përmend emrin tënd Sërish lemza sjell fantazi Derisa vëlla Koli t’përmend ty Largësia mes nesh ujëvarë...

Post
Haradinaj: Specialja sulmoi bazën e UÇK-së, së shpejti nisim peticionin për zhbërjen e kesaj gjykate

Haradinaj: Specialja sulmoi bazën e UÇK-së, së shpejti nisim peticionin për zhbërjen e kesaj gjykate

Propozim-aktakuza nga Prokurori i Dhomave të Specializuara ndaj ish-drejtuesve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, ka ngjallur reagime të shumta brenda dhe jashtë vendit. Madje, Organizata e Veteranëve të UÇK-së, së bashku me ish të burgosurit politikë, kanë paralajmëruar protestë më 9 korrik për të shprehur pakënaqësitë...