Home Lajme

Category: <span>Lajme</span>

Post
Komuna e Prishtinës e gatshme për vaksinim masiv, 18 ekipe do të shpërndahen në pesë QMF

Komuna e Prishtinës e gatshme për vaksinim masiv, 18 ekipe do të shpërndahen në pesë QMF

Komuna e Prishtinës është e gatshme për vaksinim masiv të qytetarëve, kështu ka thënë nënkryetari Muhedin Nushi. Tutje, ai tha se komuna me 5 ekipe është duke e ndihmuar ministrinë e Shëndetësisë për vaksinim, duke shtuar se janë të përgatitur që t’i shpërndajnë në 5 qendra të mjekësisë familjare edhe 18 ekipe të tjera.“Komuna e...

Post
Latifi në 22 vjetorin e çlirimit të Rahovecit: I pavdekshëm kujtimi për të rënët

Latifi në 22 vjetorin e çlirimit të Rahovecit: I pavdekshëm kujtimi për të rënët

                           Në 22 vjetorin e çlirimit të Rahovecit, kryetari i komunës, Smajl Latifi ka bërë homazhe te varrezat dhe përmendoret e dëshmorëve në Rahovec, Drenoc, Ratkoc dhe Krushë të Madhe. Pas homazheve tek varrezat e dëshmoreve, i pari i Rahovecit tha se kujtimi për të rënët është i përjetshëm, pasi falë djersës, mundit dhe gjakut...

Post
Situata me pandeminë në vend, 434 raste aktive dhe afro 100 mijë qytetarë të vaksinuar

Situata me pandeminë në vend, 434 raste aktive dhe afro 100 mijë qytetarë të vaksinuar

                                             Ka më shumë se një muaj që kur në Kosovë ka pasur rënie të lakores epidemiologjike në vend.Rënia e rasteve të infektimit me coronavirus e po ashtu edhe numrit të vdekjeve bëri që Qeveria e Kosovës të merr vendim për lehtësimin e masave antiCOVID-19.Sipas të dhënave nga IKSHPK-ja dhe Ministria e Shëndetësisë, që nga...

Post
Haliti: Serbia me plan të rrezikshëm për Kosovën dhe Ballkanin

Haliti: Serbia me plan të rrezikshëm për Kosovën dhe Ballkanin

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Xhavit Haliti, thotë që Serbia ka një plan të rrezikshëm për Kosovën dhe Ballkanin.Haliti tha që përpjekja e Serbisë është që të mos arrijmë që të jemi shtete stabile.“22 vjet nga çlirimi – Kosovën e ka gjetur në njëfarë mënyrë më shumë për shkak të mospajtimeve dhe grindjeve...

Post
.Pas shumë kohe me shi, kjo javë me mot të mirë

.Pas shumë kohe me shi, kjo javë me mot të mirë

Pas shumë kohe me shi, kjo javë me mot të mirë                    Gjatë pesë ditëve të ardhshme parashihet të mbajë mot relativisht i qetë, me përjashtim të ditës së hënë ku parashihet që vende-vende të ketë riga shiu.Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 10-13 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 19-31 gradë...

Post
Kuvendi diskuton sot për pasojat ekonomike të pandemisë

Kuvendi diskuton sot për pasojat ekonomike të pandemisë

                     Kuvendi i Kosovës, do të mbajë sot një seancë plenare ku do të diskutohet për gjendjen ekonomike të krijuar nga pandemia e Covid-19.Seanca do të fillojë në ora 10:00, shkruan Reporteri.net.Në seancën e kaluar u diskutua për dialogun Kosovë-Serbi, derisa, kryeministri Albin Kurti raportoi para deputetëve para fillimit të dialogut dhe takimit të nesërm...

Post
Sot përurohet shtatorja e heroit të kombit Hafir Shala

Sot përurohet shtatorja e heroit të kombit Hafir Shala

Nën përkujdesjen e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani dhe komunës së Drenasit, sot në orën 15:00 do të bëhet përurimi i shtatores së humanistit, mjekut dhe heroit të kombit Hafir Shala.Shtatorja është e vendosur në oborrin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare, e cila mban emrin e Hafir Shalës në Drenas.Mjeku i UÇK-së Hafir Shala...

Post
Ganimete Musliu pyet: Kah po shkon ky vend?

Ganimete Musliu pyet: Kah po shkon ky vend?

                                                Deputetja e Kuvendit të Kosovës Ganimete Musliu ka reaguar në përvjetorin e çlirimit të Kosovës.Anëtarja e PDK’së pyet se ‘kah po shkon vendi’ duke shfaqur pakënaqësi për zhvillimet aktuale.“Luftes po i thone konflikt. Dites se çlirimit, dita e paqes”, shkruan ajo në llogarinë e saj në Facebook.“A po mundet kush mi ra n’fije kah...

Post
Kosova në OKB edhe pa njohje nga Serbia

Kosova në OKB edhe pa njohje nga Serbia

Për televizionin Dukagjini, Kryetari i Lidhjes Socialdemokratike të Vojvodinës, Nenad Çanak, ka treguar se si e sheh zgjidhjen përfundimtare në dialog mes Kosovës dhe Serbisë.Marrëveshja finale mes Kosovës dhe Serbisë mund të rezultojë edhe pa njohje nga Serbia.Sipas njohësve të çështjeve politike, normalizimi i raporteve edhe pa njohje të ndërsjellët nuk do të përbënte problem...