Home kulture eart

Category: <span>kulture eart</span>

Post
Në Gjonaj të Hasit, nesër nis festivali ‘Hasi Jehon 2021’

Në Gjonaj të Hasit, nesër nis festivali ‘Hasi Jehon 2021’

Nesër nis edicioni i 31-të i Festivali Folklorik “Hasi Jehon 2021”. Festivali do të zgjasë 3 ditë, 25, 26 dhe 27 nëntor 2021 dhe mbahet në Shtëpinë e Kulturës në Gjonaj të Hasit. Edicioni i 31-të i këtij festivali hapet me ekspozitën e prodhimeve të bukës. Në natën e tretë, një juri profesionale do të...

Post
Çaste poetike me penën e poetes;Anelja Lako

Çaste poetike me penën e poetes;Anelja Lako

Sot kaq të dashuruar… —————————- Ballë teje qëndroja në qetësi,  prush më ndizej faqja nga fjalët e tua, e ëndrrën e fashitur prapë ma ngjalle ti, tek më pëshpërisje ëmbël: “Të dua!”.  Ti më falje zemrën, unë e merrja lojë,  u drodha, qe ndjenjë e paprovuar,  tani qesh me mall kur e kujtoj, sot kaq...

Post
Takimi me Ali Martinaj, që mbahet mend,pohon Islam Ukaj

Takimi me Ali Martinaj, që mbahet mend,pohon Islam Ukaj

                    Njërin ndër takimet e shumta, të cilin për nga rëndësia e tij do e mbaj mend shumë gjatë, është takimi me Ali Martinaj nga lagjja Arbana, i cili që nga viti 2002 vuan nga sëmundja e sklerozës, ku si pasojë e saj tani e pothuajse 20 vite, fatkeqësisht ka mbet i palëvizshëm.  Me Aliun...

Post
E diela poetike me poeten ;Etleva Petrit

E diela poetike me poeten ;Etleva Petrit

Përmbledhje ____________________ I mblodha tè gjitha kujtimet në albumin me emër Nostalgji, I mblodha edhe lotët e derdhura i futa né një shami, I numërova vitet e humbura rrugëve né tokën e huaj, Pa harruar netët pa gjumë me hënën përqafuar, Era fëshfërinte si e marre me një vështrim si e tërbuar, Mendimet i hodha...

Post
Aksident i rëndë në autostradën “Ibrahim Rugova”, dyshohet për katër të lënduar

Aksident i rëndë në autostradën “Ibrahim Rugova”, dyshohet për katër të lënduar

Një aksident i rëndë ka ndodhur sot në autostradën “Ibrahim Rugova”, ku janë përfshirë dy kamiona dhe një veturë.Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë, Baki Kelani.“Policia e Kosovës, në orët e pasdites ka pranuar një informacion se në autostradën Ibrahim Rugova, ka ndodhur një aksident trafiku në të cilin janë përfshirë dy...

Post
”Qendrapress”me poezi ekskluzive

”Qendrapress”me poezi ekskluzive

Portali  tashmë i dëshmuar  i Artit e Kulturës’’QendraPress’’  sot, në rubrikën standarde ‘’E diela poetike me….’’ prezanton ,poetesha dhe poetë të dëshmuar  të  vargut shqip . Prezanton;-Gëzim, Ajgeraj,-Xheladin Çitaku,- Asllan Miftari,- Çerkin Bytyçi.- Nexha Reçica, -Sabit Rrustemi,- Sahit Osmani, -Syhejl  Havolli,- Faruk Tasholli,- Ganimete Jakupi Demiri,- Anelja Lako.Mund ti lexoni duke  hyrë në Gogle me...

Post
Roli historik i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit (1878 – 1881)-Shkruan;Sheradin Berisha

Roli historik i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit (1878 – 1881)-Shkruan;Sheradin Berisha

Lidhja Shqiptare e Prizrenit ishte lëvizja e parë shqiptare e organizuar në mënyrë:– administrative,– politike dhe– ushtarake që prej kohës së Skënderbeut, në të cilën morën pjesë të gjitha krahinat e Shqipërisë (të katër vilajeteve shqiptare) dhe në të cilën u kombinuan të gjitha format e luftës çlirimtare, që nga kuvendet popullore deri te parashtresat...

Post
Çaste me poeten;Fitore Haklaj

Çaste me poeten;Fitore Haklaj

FRYEJ MOJ ERË _______________ Nga vie kjo fuqi Tokën kur po ma dridhë Leviz pa ndalur më plotë rrëmujë Kur fryen era në shpirtin tim Ndalu më perkëdhel flokun Të shijoj ngadalë ty erë Mendjen ma more edhe sot Të lutem m’u kthe edhe për një herë Deshta tê të mbyllë në duar Të sillesh...