Home Lajme

Category: <span>Lajme</span>

Post
6 muaj që kur u paraqit rasti i parë me COVID-19 në Kosovë, mjekët po punojnë pa asnjë ditë pushim

6 muaj që kur u paraqit rasti i parë me COVID-19 në Kosovë, mjekët po punojnë pa asnjë ditë pushim

Gjashtë muaj prej raportimit të rasteve të para me koronavirus në Kosovë, zyrtarë qeveritarë dhe autoritete tjera shëndetësore kanë shtuar thirrjet për kujdes ndaj qytetarëve, meqë deri më tani është raportuar për 10,988 persona të prekur nga sëmundja COVID-19, që shkakton ky virus në gjithë territorin e Kosovës. Këto shifra kanë ndikuar në mbushjen e...

Post
“Nëse pas fillimit të vitit shkollor përshkallëzohet situata me COVID-19, mësimi do të ndërpritet”

“Nëse pas fillimit të vitit shkollor përshkallëzohet situata me COVID-19, mësimi do të ndërpritet”

           Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Rrahman Jasharaj, ka thënë se në rast se situata me koronavirus në Kosovë përshkallëzohet, procesi mësimor që mund të fillojë në shtator do të ndërpritet. “Duhet të kemi kujdes që t’i ruajmë nxënësit tanë. Shkollat duhet të ajrosen dhe dezinfektohen. Në momentin që situata...

Post
Liderët e Kosovës dhe Serbisë takohen në Washington më 2 shtator

Liderët e Kosovës dhe Serbisë takohen në Washington më 2 shtator

         Emisari special i presidentit Donald Trump, Richard Grenell, ka bërë të ditur se liderë të Kosovës dhe Serbisë do të takohen në Washington më 2 shtator për bisedime. Grenell këtë e ka bërë të ditur përmes një cicërime në Twitter sot në mëngjes. “Ne jemi të lumtur të njoftojmë se liderët e Kosovës dhe...

Post
Hoti konfirmon takimin në Washington, thotë se temë diskutimi do të jetë ekonomia

Hoti konfirmon takimin në Washington, thotë se temë diskutimi do të jetë ekonomia

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka konfirmuar takimin e 2 shtatorit me Serbinë në Washington, me ftesë të emisarit special të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell. Ai ka konfirmuar se temë e diskutimit do të jetë ekonomia. “SHBA ka qenë gjithmonë vendimtare në procesin e shtetndërtimit të Kosovës. Më 2...

Post
Shqyrtohet projektligji për pandeminë dhe për rimëkëmbjen ekonomike

Shqyrtohet projektligji për pandeminë dhe për rimëkëmbjen ekonomike

           Kuvendi i Kosovës sot do të mblidhet për të shqyrtuar në lexim të dytë Projektligjin për parandalimin dhe luftimin e Pandemisë COVID-19 në territorin e Republikës së Kosovës dhe shqyrtimin e parë të Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike, njofton Insajderi. Po ashtu në këtë seancë që do të fillojë në ora 11:00, deputetët pritet të...

Post
Pavarësisht numrit të madh të rasteve dhe vdekjeve nga coronavirusi, Ramadani thotë se jemi në rrugë të mbarë

Pavarësisht numrit të madh të rasteve dhe vdekjeve nga coronavirusi, Ramadani thotë se jemi në rrugë të mbarë

Në 24 orët e fundit në Kosovë prej 491 mostrave të testimit, me COVID-19 kanë rezultuar 193 persona, 8 persona e kanë humbur betejën me këtë virus, ndërsa 205 persona janë shëruar. Të dhënat e testimeve sot u bënë të ditura nga Gjakova, komunë të cilën këtë të enjten e vizitoi ministri i Shëndetësisë, Armend...

Post
Familjes kosovare iu kthyen pushimet në tragjedi, dëshmitarja tregon si u mbyt 10 vjeçari në Durrës

Familjes kosovare iu kthyen pushimet në tragjedi, dëshmitarja tregon si u mbyt 10 vjeçari në Durrës

Familja nga Prishtina sapo kishte mbërritur në kompleksin turistik që ndodhet te Shkëmbi i Kavajës për të kaluar pushimet verore. E ndërsa familja Tërnalla po akomodohej në dhomën e hotelit, 10-vjeçari është shkëputur për t’u futur në pishinë ku dhe ka humbur jetën.   Pushimet familjare janë kthyer në tragjedi, ndërsa nuk është ende e...

Post
çaste me poeten:Bruna Musai

çaste me poeten:Bruna Musai

Skam si të jetojë S’kam si të jetojë e kur kthehem pasqyrës E dhimbja flet e pamja s ‘kërkon fjalë Ndonjëhere pendohem ,pse u linda femër Shpeshhere i them vetes sikur të isha djal Skam si të jetojë zhgarravitur fytyrën Të pafuqishme e ndjejë veten nga gjithë ky presion E ashtu e përkulur mik me...

Post
E entja me  193 raste me COVID-19 ,brenda 24 orëve, komuna  e Prizrenit me  11 raste,

E entja me 193 raste me COVID-19 ,brenda 24 orëve, komuna e Prizrenit me 11 raste,

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë shënuar 193 raste të reja me coronavirus dhe tetë të vdekur. Kështu bëri të ditur në një konferencë për media, drejtori i IKSHPK-së, Naser Ramadani. “Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 491 mostra të marra...

Post
U përurua  pjesa e ndërrimit të natës në QKMF  dhe renovimet  tjera

U përurua pjesa e ndërrimit të natës në QKMF dhe renovimet tjera

       Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka i bashkëshoqëruar nga Drejtoresha e  Shëndetësisë  Narqize Arënliu Hoxha, Drejtori i QKMF-së dr Xhevat Elezkurtaj  dhe nenkryetari  ikomunës Visar Shehu. Me këtë rast  për  prerjes së shiritit  ata  i bënë edhe një vizitë të  gjithë  renovimit të  objektit për ndërrimin e natës  si dhe pjesët tjera brenda ...