Home Lajme

Category: <span>Lajme</span>

Post
Në  spitalin e  Prizrenit ka 29 pacientë  me coronavirus dhe  pa aq presin testet

Në spitalin e Prizrenit ka 29 pacientë me coronavirus dhe pa aq presin testet

        Drejtori i përgjithshëm  i spitalit  Rajonal në  Prizren  dr Afrim Avdaj pohon  se  në spitalin tonë  janë të shtrirë  58 pacientë  ku me  COVID 19 janë të  identifikuar  29 pacientë kur  edhe  29 të tjerë  janë në pritje të  testeve  dhe kanë simptoma   të  COVIDIT tha ai. Por  ai  pohoi se situatën e kanë...

Post
Doli nga shtypi libri: Tregime e anekdota nga odat e Vërrinit 9.

Doli nga shtypi libri: Tregime e anekdota nga odat e Vërrinit 9.

            Poeti e shkrimtari i madh I letrave  shqipe, Gëzim Ajgeraj ,tashmë është bërë një shkrimtar  aq shumë produktiv ,sa  nuk ka  mundësi  as  të  ndiqet . Ai është një  vullkan  I pashuar  I krijimeve artistike që  kanë  një vlerë   të padiskutueshme, dhe  tani kjo krijmtari dhe ky shpirt krijues  po e nderon gjithë kombin....

Post
Shoqata e Psikologëve kundër gjendjes së jashtëzakonshme

Shoqata e Psikologëve kundër gjendjes së jashtëzakonshme

Shoqata e Psikologëve të Kosovës në një letër drejtuar Qeverisë, ka kërkuar që të forcohet respektimi i masave kundër përhapjes së Covid-19, por jo të shpallet gjendje e jashtëzakonshme. Ky reagim bazohet në fakte reale të Këshillimeve Psikologjike 3 mujore online të Shoqatës së Psikologëve të Kosovë. “Ju mund edhe ti mbyllni të gjitha, ju...

Post
Lul Raka jep argumentet e tij kundër gjendjes së jashtëzakonshme

Lul Raka jep argumentet e tij kundër gjendjes së jashtëzakonshme

Mikrobiologu, Lul Raka është deklaruar pas paralajmërimeve për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme. Raka ka thënë se çfarëdo vendimi që merret duhet të analizohet hollësisht nga të gjitha këndvështrimet dhe institucionet relevante duke dhënë të gjithë opusin e mundshëm të impaktit të intervenimeve të ndërmarra. Sipas tij, dy faktorët kryesor të rritjes së numrave janë:...

Post
Thaçi thotë se situata në Kosovë është shqetësuese, s’e përmend fare gjendjen e jashtëzakonshme

Thaçi thotë se situata në Kosovë është shqetësuese, s’e përmend fare gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur për rritjen e numrit të të infektuarve gjatë ditëve të fundit. Thaçi ka thënë se situata është tejet shqetësuese dhe se kërkohet kujdes maksimal nga të gjithë qytetarët e vendit, shkruan Reporteri.net Ai ka kërkuar nga qytetarët të zbatojnë në mënyrë rigoroze masat për parandalimin e përhapjes së...

Post
25 VJET NGA MASAKRA NË SREBRENICË

25 VJET NGA MASAKRA NË SREBRENICË

Bosnja e Hercegovina sot shënon 25 vjetorin e masakrës së Srebrenicës. Kjo masakër është më e rënda në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Në korrik të vitit 1995, forcat serbe të Bosnjës vranë mbi 8 mijë burra dhe djem myslimanë në enklavën e Srebrenicës, që ishte caktuar si “vend i sigurt” nga Kombet...

Post
VDES NJË 21 VJEÇARE PAS LINDJES NË QKUK

VDES NJË 21 VJEÇARE PAS LINDJES NË QKUK

Ka vdekur në Mjekësinë Sportive një lehonë e lindur në vitin 1999 me inicialet D.P. nga Komuna e Podujevës e cila sot në orët e pasdites kishte kryer lindjen me prerje cezariane, njofton Insajderi Burimet brenda Klinikës Gjinekologjike tregojnë se lehona ishte sjell në Klinikë në gjendje të rëndë dhe me urgjencë i është kryer...

Post
PRESIDENTI HASHIM THAÇI URON SHËRIM PËR MUSTAFËN

PRESIDENTI HASHIM THAÇI URON SHËRIM PËR MUSTAFËN

Presidenti i Kosovës ka uruar shërim të shpejtë për kreun e LDK-së, Isa Mustafa, pasi ky i fundit ka rezultuar pozitiv me virusin Covid-19, njofton Insajderi. Presidenti Thaçi është ndër figurat e shumta të skenës politike që sot ka shprehu solidarizim me kreun e LDK-së, Isa Mustafës. Postimi i tij i plotë: “Kryetarit të Lidhjes...

Post
SHKA “Agimi”organizoi orë letrare në shenjë  kujtimi për piktorin e madh Hamdi Bardhi

SHKA “Agimi”organizoi orë letrare në shenjë kujtimi për piktorin e madh Hamdi Bardhi

Në shenjë  kujtimi  për piktorin e madh  të Prizrenit  Hamdi Bardhi  sot, organizuar nga  SHKA”Agimi”  është mbajtur  një  orë letrare. Me këtë rast poetët  nga  Prizreni dhe  nga  rajoni kanë  lexuar punimet e  tyre, Kurse me këtë rast  piktori  Zef Toqi  për  familjen e  piktorit të paharruar Hamdi Bardhi ka ndarë edhe një mirënjohje  nga  ...

Post
NJË 34 VJEÇAR MBYTET NË BREGDETIN E SHËNGJINIT

NJË 34 VJEÇAR MBYTET NË BREGDETIN E SHËNGJINIT

Një 34 vjeçar mbytet në bregdetin e Shëngjinit Një 34-vjeçar është mbytur në bregdetin e Shëngjinit pasditen e sotme. Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 17:00, njofton Insjaderi. Trupi i pajetë i të riut është gjendur nga pushues në plazh, të cilët kanë lajmëruar menjëherë policinë Ndonëse ai u nxor me shpejtësi nga uji, dhe...