Home Lajme

Category: <span>Lajme</span>

Post
Kryetari  Haskuka pohon se  sa I përket pandemisë  kemi një  bashkëpunim korrekt me spitalin Regjional te Prizrenit

Kryetari Haskuka pohon se sa I përket pandemisë kemi një bashkëpunim korrekt me spitalin Regjional te Prizrenit

       Tashmë sa i përket  pandemisë në  komunën e Prizrenit,kryetari Haskuka ka theksuar se tashmë  jemi dëshmitar  të  situatës së pandemisë  dhe  e di se është numri I vogël  i atyre  që po testohen. Mirëpo, dua të them se ne kemi ndihmuar spitalin Regjional e kemi ndihmuar me  oksigjen,Kurse ai   tha se  sot,  në spitali...

Post
E mërkura me  205 raste me koronavirus për  24 orë , Prizreni 16 raste

E mërkura me 205 raste me koronavirus për 24 orë , Prizreni 16 raste

         Këto shifra kanë dalë nga gjithsej 521 mostra sa janë testuar gjithsej. IKSHPK ka njoftuar po ashtu edhe për 163 të shëruar.      Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 45 raste, komuna Gjilan 20 raste, komuna Ferizaj 17 raste, komuna Mitrovicë 16 raste, komuna Prizren 16 raste, komuna Pejë 12 raste, komuna Podujevë 12...

Post
Ministri i Arsimit e konfirmon: Mësimi pritet të nisë nga shtatori në shkolla

Ministri i Arsimit e konfirmon: Mësimi pritet të nisë nga shtatori në shkolla

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj, ka raportuar në komisionin për Arsim, lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2020-2022. Likaj tha se kanë përgatitur një master-plan që ka tri skenarë, e ku skendari i parë është më i preferuari, pasi planifikon që mësimi të nis në shkolla, por duke respektuar...

Post
Licensohen edhe 9 laboratore private për kryerjen e testeve për COVID-19

Licensohen edhe 9 laboratore private për kryerjen e testeve për COVID-19

           Bordi për Licencim të Institucioneve Shëndetësore private në kuadër të Ministrisë së Shëndetësisë ka vazhduar me trajtimin e kërkesave për licencimin e shërbimit të testimeve për SARS Cov-2. Nga aplikacionet e shqyrtuara në vijim, janë licencuar edhe 9 ISHP për kryerjen e testimeve serologjike për SARS Cov-2. Më herët, ministria e Shëndetësisë kishte licensuar...

Post
Ka ndërruar jetë veprimtari I palodhur  Halil Daka

Ka ndërruar jetë veprimtari I palodhur Halil Daka

Sapo është kumtuar lajmi i hidhur se paska mdërruar jetë miku dhe veprimtari i madh Halil Daka, njeriu I palodhur që ka punuar  për lirinë e Kosovës. Ai ishte një atdhetar I dëshmuar  dhe  veprimatr I çdo periudhë  të  luftës për liri. Anëtar I Këshillit të  Financave në kohë e  shkollës  shqipe,  njeri I idealeve...

Post
Likaj raporton para deputetëve për fillimin e vitit të ri shkollor

Likaj raporton para deputetëve për fillimin e vitit të ri shkollor

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj, do të raportojë në komisionin për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, Kulturë, Rini dhe Sport lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2020-2021. Likaj do të raportojë në komision me fillim nga ora 11:00, njofton Insajderi. Para raportimit të Likajt, mblidhet edhe një komision tjetër parlamentar....

Post
Rexhaj: Kjo qeveri është analfabete në menaxhimin e pandemisë

Rexhaj: Kjo qeveri është analfabete në menaxhimin e pandemisë

         Deputeti i Vetëvendosjes, Arbër Rexhaj, ka thënë në Kanal10 se Vetëvendosje ka mbështetje edhe nga shoqëria për të inicuar mocionin për rrëzimin e Qeverisë. “Si pikë të parë të këtij mocioni e kemi vendosur dështimin në menaxhimin e pandemisë. Kjo qeveri është analfabete në menaxhimin e pandemisë. E dyta është qasja e gabuar e...

Post
A janë gati komunat që t’i hapin shkollat?

A janë gati komunat që t’i hapin shkollat?

Drejtor i arsimit në komunën e Ferizajt, Afrim Llabjani, ka deklaruar se sot janë takuar me Ministrin e Shëndetësisë, Ramë Likaj, me të cilin kanë diskutuar rreth asaj se çfarë do të ndodhë me fillimin e vitit të ri shkollor. Ai për Klan Kosova u shpreh se nga ministri janë njoftuar për tre skenarët e...

Post
Kujtim Gashi: Po dyshojmë se qëllimi i LVV-së është t’ia zgjasë jetën kësaj qeverie edhe gjashtë muaj

Kujtim Gashi: Po dyshojmë se qëllimi i LVV-së është t’ia zgjasë jetën kësaj qeverie edhe gjashtë muaj

Deputeti i PDK-së, Kujtim Gashi ka thënë në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini se pa i pasur 61 vota në tavolinë është e kotë të niset mocioni i mosbesimit. “Nisma e LVV-së për rrëzimin e kësaj qeverie është vetëm një shfaqje mediatike. Nuk është një nismë aspak serioze edhe për nga mënyra...