Home Politike

Category: <span>Politike</span>

Post
Zyrtari i LDK’së i quan adoleshentë deputetët e Vetëvendosjes

Zyrtari i LDK’së i quan adoleshentë deputetët e Vetëvendosjes

Zyrtari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Bajram Gecaj, ka reaguar pas britmave të deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje, të cilët kërkonin largimin e Driton Selmanajt nga seanca. Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Gecaj i ka quajtur adoleshentë deputetët e VV’së, derisa për skenën e sotme, ka thënë se kanë faj votuesit. “Nuk...

Post
Vjosa Osmani shkarkon Driton Gashin nga pozita e Sekretarit në Presidencë

Vjosa Osmani shkarkon Driton Gashin nga pozita e Sekretarit në Presidencë

Ushtruesja e detyrës së Presidentes, Vjosa Osmani ka suspenduar nga detyra Driton Gashin, sekretarin e Zyrës së Presidentit. Sipas vendimit që ka siguruar Telegrafi, Gashi është suspenduar me dyshimet për shkelje të rëndë të detyrave të punës. Po ashtu, atij i ndalohet qasja në Presidencë dhe në dokumentet zyrtare të këtij institucioni.

Post
KANE FILLUAR DISKUTIMET NGA OSMANI E KURTI PER BASHKPUNIM

KANE FILLUAR DISKUTIMET NGA OSMANI E KURTI PER BASHKPUNIM

Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, e ka konfirmuar se është duke biseduar me kreun e Vetëvendosjes, Albin Kurti, për të lidhur koalicion për zgjedhjet e reja parlamentare, kurdo që mbahen ato. Ajo ka thënë se është koha t’i bashkojnë forcat, jo veç si politikanë, por siç thotë ajo për të mirën e qytetarëve....

Post
Fetahu jep dorëheqje nga kryetari i PDK-së në Podujevë: Nuk do të thotë se unë heqë dorë nga politika

Fetahu jep dorëheqje nga kryetari i PDK-së në Podujevë: Nuk do të thotë se unë heqë dorë nga politika

Naim Fetahu, tashmë ish-kandidatë për Kryetar të Komunës së Podujevës dhe kryetar i degës së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), ka dhënë dorëheqje nga kjo parti. Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Fetahu ka treguar se arsyeja e dorëheqjes së tij nga të gjitha postet në PDK, janë për shkaqe personale, përcjell...

Post
Hoti për Thaçin, Veselin, Selimin e Krasniqin: Treguan maturi politike

Hoti për Thaçin, Veselin, Selimin e Krasniqin: Treguan maturi politike

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka vlerësuar pranimin e dorëzimin para Gjykatës Speciale të të akuzuarve nga gjykata respektive për krime lufte. Hoti, në një intervistë për ‘Ora News’, ka konsideruar se dorëheqja e ish-presidentit Thaçi nga pozita reflekton pjekuri politike. “Unë besoj se mënyra se si janë sjellë këta persona (Thaçi, Veseli e Selimi),...

Post
Ramush Haradinaj flet për “negociatat e LDK-së me PDK-në”: Jemi të gatshëm për zgjedhje

Ramush Haradinaj flet për “negociatat e LDK-së me PDK-në”: Jemi të gatshëm për zgjedhje

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka komentuar deklaratat për përfshirjen e mundshme të Partisë Demokratike të Kosovës në Qeveri. Në një prononcim për KosovaPress, Haradinaj ka thënë se LDK-ja e ka të drejtën të negociojë, pasi që ajo është edhe krijuese e këtij koalicioni, ndërsa ka shtuar se përkrahin një qeveri...

Post
Rahoveci po e trason rrugën  për udhëheqjen me kryetar  Qazim Qeska Shkruan:Qazim Berisha

Rahoveci po e trason rrugën për udhëheqjen me kryetar Qazim Qeska Shkruan:Qazim Berisha

   Tani më  janë hap të gjitha horizontet dhe të gjitha dritat jeshile,që në udhëheqjen e  Rahovecit të vije  PDK  me kryetar  Qazim Qeska. Rikthimi në skenë  i  Qazim Qeskës  me  PDK-në. Tani me  simpatia  për rikthimin e  PDK-së  në Rahovec është edhe për  faktin se  deri më tani  mbi 80  për qind e qytetarëve...

Post
Shfaqja e forcave speciale gjatë bastisjes së zyrave të OVL-UÇK ,të shpërfaqte pamjen më eklatante të një vendi ku sundon dhuna Shkruan:Bashkim Hoxha, analist politikë

Shfaqja e forcave speciale gjatë bastisjes së zyrave të OVL-UÇK ,të shpërfaqte pamjen më eklatante të një vendi ku sundon dhuna Shkruan:Bashkim Hoxha, analist politikë

                     Bastisjet e zyrave të OVL-UÇK’së dhe arrestinet (kindapimet) e drejtuesve të saj, qenë një spektakël mediatik tërësisht i panevojshëm që shërbeu vetëm sa për të shkaktuar ndjenjën e mosbesimit dhe pasigurisë-te kategori të caktuara sociale në Kosovë. Janë të pakuptimta sjelljet e këtij lloji ndaj palës bashkëpunuese, në këtë rast ndaj shqiptarëve, ndaj një...