Home admin

Author: admin

Post
INATI I MADH DHE TAKATI I VOGËL I SURROIT, NË NJË PAMFLET POLITIK (2)-                      Shkruan:Bedri Halimi

INATI I MADH DHE TAKATI I VOGËL I SURROIT, NË NJË PAMFLET POLITIK (2)- Shkruan:Bedri Halimi

Fashizmi dhe Surroi   Pas luftës në Kosovë, ndodhen veprime të cilat nuk i bëjnë nder shoqërisë shqiptare. Shqiptarët ishin nën ankthin e stresit kolektiv. Kështu që edhe veprimet irracionale të individëve ishin të mundshme. Aq më tepër kur Shqiptarët kanë përjetuar gjenocid politik, gjenocid kulturor, gjenocid ekonomik, gjenocid fizik dhe etnocid. Por Surroi këtu...

Post
Çaste festive me poeten;Dafina BALIU

Çaste festive me poeten;Dafina BALIU

28 NËNTORI Sa bukur feston e gjithë shqiptaria sa bukur valon flamuri  në ty mëmë Shqipëria Një ndjenjë që s’përshkruhet haset këndej pari shihet n’çdo fytyrë qe ka gjak shqiptari Ja që unë Kosova sot mbaj plot tre data Jo vetëm një festë por tre festa pata Ngritet lart flamuri për nder te Uçk-së për...

Post
Çaste festive me poeten;Mirvete Kabashi Leku

Çaste festive me poeten;Mirvete Kabashi Leku

FLAMURI YNË Valove Në çdo kohë ndër ne Mes krismash e gjakut Qëndresë e krenari. Kuq e zi Epokat historitë Edhe pas Londrës e Berlinit Ti valove në tokën time Në zemrën e çdo shqiptarit Në dheun e të parëve Askush S’mund të përtokë Flamurin e Gjergjit Ti na prinë gjithnjë Nga fitorja në fitore.

Post
Skënderbeu nuk e meritoi këtë fyerje në Prizren me 28 nëntor! –         Shkruan;Bashmir Xhemaj

Skënderbeu nuk e meritoi këtë fyerje në Prizren me 28 nëntor! – Shkruan;Bashmir Xhemaj

Gjergj Kastrioti Skënderbeu, është prej heronjve të parë shqiptarë, prijësve, që për 500 vjet mbajti gjallë idenë e luftës për liri, bashkimit për fitore, e idealit për shtet. Padyshim, ai ishte edhe prej inspiruesve të formacionit më të suksesshëm ushtarak ndër shqiptarë, Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ndërkaq, edhe në librat e historisë, por edhe në...

Post
U shua veterani i futbollit prizrenas i madhi Islam Slishani

U shua veterani i futbollit prizrenas i madhi Islam Slishani

Pikërisht në  Datën e madhe  të  28 nëntorit  ndërroi jetë veterani i futbollit dhe trajneri I njohur prizrenas  Islam Slishani  dikur yll I lojës së  futbollit..Do të përkujtohet si lojtarë,trajner dhe njeri i jashtëzakonshëm që  ka dhënë kontribut të madh për futbollin e Prizrenit .Dhimbja është edhe me madhe kur  shumë  qytetarëve iu  pamundësuar prezenca...

Post
28 Nëntori i këtij viti festohet ndryshe, me një boshllëk të madh në skenën tonë politike-                 Shkruan:Jeton Bytyçi.

28 Nëntori i këtij viti festohet ndryshe, me një boshllëk të madh në skenën tonë politike- Shkruan:Jeton Bytyçi.

Kjo festë është shumë e zymtë pa prezencën e figurave kryesore, që janë sinonim i idealeve për lirinë, pavarësinë dhe shtetndërtimin e Kosovës, dy liderët e pakontestueshëm: z.Hashim Thaçi dhe z.Kadri Veseli. Ideatorëve, trimave dhe çlirimtarëve për liri e pavarësi, krejt jeta i ka shkuar duke luftuar ballë për ballë me armikun shekullor të Kosovës,...

Post
SBASHK- Në kalendarin për këtë vit shkollor e hëna është ditë pushimi

SBASHK- Në kalendarin për këtë vit shkollor e hëna është ditë pushimi

Të premten punëtorët arsimor në fillimet e orëve të para të mësimit kanë bashkëbiseduar me nxënësit për 28 Nëntorin e flamurit kombëtar dhe të Komandantit legjendar Adem Jashari dhe pastaj kanë treguar se bazuar në Kalendarin për këtë vit shkollor, aprovuar nga MASH e hëna është ditë pushimi dhe kështu edhe do të jetë. Apeli...

Post
Çaste festive me poeten kurbetçare:Shpresa Zurnaci

Çaste festive me poeten kurbetçare:Shpresa Zurnaci

FESTAVE TUAJA UNË GËZOJ Nuk pata mundësi të të uroj Rastisa larg tepër larg Në vend të lules po të dërgoj Një fjalë të mirë dhe këtë varg Në festat tua ditëve të bardha Ta nis një lule po si ta qoj Unë larg pranë̈ detit marmara Ndaj këte varg ty ta dhuroje Të uroj...

Post
Çaste festive me poeten:Liridona Bislimi

Çaste festive me poeten:Liridona Bislimi

Festa e  Flamurit Kujtoj festën e 28 nëntorit  kur festonim e gëzonim, kur flamujt valviteshin kur flisnin malet e shtigjet. Njenjë krenarie e  papërshkruar me fjalë, o si na bekoi Zoti të jemi shqiptar.  Babai im i ndjerë festonte me krenari,  më thoshte vazhdimisht ta nderojmë mëmën Shqipëri. Qenka e vështirë të festojmë pa Ty,...

Post
Çaste festive me poeten:Vlora Rexhaj Morina

Çaste festive me poeten:Vlora Rexhaj Morina

NË KRAHËT E SHQIPONJËS Me shekuj në këto troje Kur vërshonte gjak moti Nriçonte çdoherë shpat e Kastriotit Sa herë shtërngonim duartë Të lidhnim besë e fjalë Vërshonin fjalët hyjënore T’Lahutës Malcisë E kur mjegulla shtrihej Sytë diellit kapërdinin Rrezonte fjalë e artë Rilindjes tonë Kombëtare Ndër vitet e përgjakura Sa herë binte kushtrimi Printe...