Home Lajme

Category: <span>Lajme</span>

Post
Kryeministri Avdullah Hoti ka prezantuar masat e reja kundër Covid-19.

Kryeministri Avdullah Hoti ka prezantuar masat e reja kundër Covid-19.

Ai thotë që është marrë vendimi që nga sonte në ora 21 deri në ora 5 të mëngjesit të kufizohet lëvizja në Prishtinë, Prizren, Ferizaj e Vushtrri. Ky vendim vije pas shtimit të rasteve te reja me Covid-19, e rritjes së numrit të viktimave. “Në qytetet ku ka numër te madh do të kufizohet plotësisht...

Post
E diela e poezisë;Mimoza  Gjetaj

E diela e poezisë;Mimoza Gjetaj

Jeta Eshte nje vizë realiteti … Emozion i pa arritëshem ne natën e  një vere te nxehtë…..  Eshtë  adrenalina  që në shpirt ndjejmë Jeta eshtë mërzi., dhimbje  ,lot , gëzim .ndjenjë e emozion i fortë Jeta eshtë si një luftë e vertet, duhet lodhjen të ndjesh e të derdhësh  djerse . Jeta esht enderr ,...

Post
E diela e poezisë:Shpresa Gashi  Zurnaci

E diela e poezisë:Shpresa Gashi Zurnaci

ME ÇO NJE FJALE VENDLİNDJA İME Po ta leshoj një ze moj nene Po ta leshoj një ze Atdhe O Prizren të leshoj ze Ne çdo shtepi e në çdo votër Po leshoj ze që nga Izmiri që Egeja ja lag brigjet Ty Prizren, qytet me İ miri se nga malli, shpirti me digjet! Nuk...

Post
E diela e poezisë me  poetin :Sabit Rrustemi

E diela e poezisë me poetin :Sabit Rrustemi

PAMUNDËSIA PËR TA SHIJUAR ATË ËNDËRR Le t’ më harrojë veç a mundet E kam mërzitur tej mase të shkretën zemër së dashuruari njëanshëm vetëm nga ana ime Asaj nuk i lash hapësirë as edhe për një puthje Tepër më ka duruar e di po ç’të bëj Vonë për t’i frenuar ato vërshima të rrëmbyeshme...

Post
VDEKJE E DYSHIMTË NË PODRUMIN E SHTËPISË NË FERIZAJ

VDEKJE E DYSHIMTË NË PODRUMIN E SHTËPISË NË FERIZAJ

 Nga Ferizaji njoftohet  për një: Vdekje e dyshimtë në podrumin e shtëpisë Në Ferizaj raportohet se një person është gjendut pa shenja jeta në podrumin e shtëpisë së tij.njofton Insajderi . Ekipi mjekësor ka konstatuar vdekjen. Nuk raportohet për të arrestuar, rasti duke u hetuar, njofton Policia në raportin ditor. Ende nuk dihen sakt shkaqet...

Post
ÇFARË PO NDODHË NË QKUK? – NUMËR I SHTUAR I POLICËVE, BLLOKOHET RRUGA PËR INFEKTIVË

ÇFARË PO NDODHË NË QKUK? – NUMËR I SHTUAR I POLICËVE, BLLOKOHET RRUGA PËR INFEKTIVË

Çfarë po ndodhë në QKUK? – Numër i shtuar i policëve, bllokohet rruga për Infektivë Në oborrin e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, është parë numër i shtuar i policëve, njofton Insajderi. Gjithashtu një zonë është mbyllur me shirita të Policisë së Kosovës dhe është ndaluar kalimi tek Klinika Infektive brenda QKUK-së. Ende nuk dihet...

Post
Testi i maturës mbahet më 29 gusht

Testi i maturës mbahet më 29 gusht

Ministri i Arsimit dhe Shkencës (MASh), Ramë Likaj ka thënë se kanë krijuar një grup punues për të përgatitur planin për vazhdimin e mënyrës së organizimit të mësimit në distancë. Likaj më tutje ka thënë se testi i maturës për nxënësit që janë të regjistruar jashtë do të mbahet me 10 korrik. Ndërsa pjesa tjetër...

Post
Situata e rënduar me COVID-19, Qeveria e Kosovës mblidhet sot

Situata e rënduar me COVID-19, Qeveria e Kosovës mblidhet sot

Pas konfirmimit të 8 vdekjeve vetëm gjatë ditës së shtunë dhe shtimit të rasteve në ditët e fundit, kryeministri Avdullah Hoti, do të zhvillojë sot një takim me krerët e institucioneve shëndetësore në vend. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi nga Zyra e Kryeministrit, e cila ka njoftuar se të dielën në ora...

Post
Brenda dy jave Qeveria e Kosovës me projektligj rreth tërheqjes së kursimeve nga Trusti

Brenda dy jave Qeveria e Kosovës me projektligj rreth tërheqjes së kursimeve nga Trusti

Qeveria e Kosovës është duke përgatitur një projektligj, i cili përveç zbatimit të Pakos së Rimëkëmbjes Ekonomike, do të mundësojë që kontributpaguesit të mund të tërheqin një shumë të mjeteve nga llogaria e tyre në Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës, thotë për Radion Evropa e Lirë, zëvendësministri i Financave Agim Krasniqi. Zëvendësministri i Financave,...

Post
Lame: Nuk ka pasur krime lufte, sepse disiplina ishte e madhe

Lame: Nuk ka pasur krime lufte, sepse disiplina ishte e madhe

Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk ka kryer krime thotë gjenerali Kudusi Lame i cili atë kohë ishte komandant i zonës së Kukësit. Gjenerali Lame thotë se aktakuzat e pakonfirmuara nga Dhomat e Specializuara kundër presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK’së Kadri Veseli, janë të ndikuara nga shërbimet serbo-ruse. Për luftëtarët e UÇK’së Lame thotë...