Home Lajme

Category: <span>Lajme</span>

Post
Testi i maturës mbahet më 29 gusht

Testi i maturës mbahet më 29 gusht

Ministri i Arsimit dhe Shkencës (MASh), Ramë Likaj ka thënë se kanë krijuar një grup punues për të përgatitur planin për vazhdimin e mënyrës së organizimit të mësimit në distancë. Likaj më tutje ka thënë se testi i maturës për nxënësit që janë të regjistruar jashtë do të mbahet me 10 korrik. Ndërsa pjesa tjetër...

Post
Situata e rënduar me COVID-19, Qeveria e Kosovës mblidhet sot

Situata e rënduar me COVID-19, Qeveria e Kosovës mblidhet sot

Pas konfirmimit të 8 vdekjeve vetëm gjatë ditës së shtunë dhe shtimit të rasteve në ditët e fundit, kryeministri Avdullah Hoti, do të zhvillojë sot një takim me krerët e institucioneve shëndetësore në vend. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi nga Zyra e Kryeministrit, e cila ka njoftuar se të dielën në ora...

Post
Brenda dy jave Qeveria e Kosovës me projektligj rreth tërheqjes së kursimeve nga Trusti

Brenda dy jave Qeveria e Kosovës me projektligj rreth tërheqjes së kursimeve nga Trusti

Qeveria e Kosovës është duke përgatitur një projektligj, i cili përveç zbatimit të Pakos së Rimëkëmbjes Ekonomike, do të mundësojë që kontributpaguesit të mund të tërheqin një shumë të mjeteve nga llogaria e tyre në Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës, thotë për Radion Evropa e Lirë, zëvendësministri i Financave Agim Krasniqi. Zëvendësministri i Financave,...

Post
Lame: Nuk ka pasur krime lufte, sepse disiplina ishte e madhe

Lame: Nuk ka pasur krime lufte, sepse disiplina ishte e madhe

Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk ka kryer krime thotë gjenerali Kudusi Lame i cili atë kohë ishte komandant i zonës së Kukësit. Gjenerali Lame thotë se aktakuzat e pakonfirmuara nga Dhomat e Specializuara kundër presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK’së Kadri Veseli, janë të ndikuara nga shërbimet serbo-ruse. Për luftëtarët e UÇK’së Lame thotë...

Post
Ju prezentojmë poeten e sukseseve: Fatime KALIMASHI

Ju prezentojmë poeten e sukseseve: Fatime KALIMASHI

NUK JAM E KOMPLETUAR Unë s’jam e kompletuar As në llafe as në të shkruar Më pëlqen shumë thjeshtësia Aty fshehur struket bukuria Unë s’jam e komplikuar As në fjalë as në muhabet Asgjë s’më ikën pa e kuptuar Përveç gjërave që iu shmangem vet Unë lexoj vetëm në sy Nuk besoj në llafe shumë...

Post
Poezi te  arta  nga poeti i madh- Gezim Ajgeraj

Poezi te arta nga poeti i madh- Gezim Ajgeraj

A MUND TË THEMI A mund t’i japim nota pozitive poezisë në vargje E ta ngremë në pentagramin e bukurisë të këndoj Tanimë kur fjala përgjithësisht është mbytur në halle E liga në shoqëri kur gjithçka të bukur e kontaminoi A mund të themi se gjithçka e bukur po sillet rreth saj E ta gëzojmë...

Post
Poezi nga ;Prenda Sejda

Poezi nga ;Prenda Sejda

LEMZA DHE KOLI Moj enigma e klithmës sime Kur papritmas më ke kapluar Nga thellësi e shpirtit tim Kush përmend mëndja më ka shkuar Në i përmend një e nga një Kudo që i kam njerëzit e mij Derisa përmend emrin tënd Sërish lemza sjell fantazi Derisa vëlla Koli t’përmend ty Largësia mes nesh ujëvarë...

Post
Fluks i madh kosovarësh drejt bregdetit shqiptar as coronavirusi si ndal kosovarët

Fluks i madh kosovarësh drejt bregdetit shqiptar as coronavirusi si ndal kosovarët

Fluksi i kosovarëve drejt bregdetit shqiptar vijon në këto ditë të nxehta gushti. Nga Kosova drejt Shqipërisë, edhe në fillim të kësaj jave, në orët e para të mëngjesit të sotëm kishte kolonë 1500-2000 metra në vendkalimin kryesor në autostradën e kombit, në Vërmicë-Morinë, por kalohej pa pritje të gjata, për 5-10 minuta. Ndërsa, në...