Sot,220 raste të reja me Coronavirus në Kosovë.Prizreni vetem 2 raste

0

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, ka regjistruar edhe 220 raste me Coronavirus.

Ndërsa të shëruar janë 121 persona në 24 orëshin e fundit.

Rastet pozitive janë nga: komuna e Prishtinës 81 raste, komuna e Pejës 23 raste, komuna e Ferizajt 13 raste, komuna e Podujevës 12 raste, komuna e Fushë Kosovës 10 raste, komuna e Lipjanit 9 raste, komuna e Drenasit 7 raste, komuna e Gjakovës 7 raste, komuna e Istogut 6 raste, komuna e Gjilanit 6 raste, komuna e Deçanit 6 raste, komuna e Vitisë 5 raste, komuna e Vushtrrisë 4 raste, komuna e Kamenicës 4 raste, komuna e Suharekës 4 raste, komuna e Klinës 4 raste, komuna e Malishevës 4 raste, komuna e Obiliqit 4 raste, komuna e Shtimes 3 raste, komuna e Skenderajt 3 raste, komuna e Prizrenit 2 raste, komuna e Rahovecit 2 dhe komuna e Mitrovicës me një rast.

Njoftimi i plotë:

121 TË SHËRUAR DHE 220 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 472 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 220 raste pozitive.

Numri total i rasteve pozitive është 7.137 raste nga 34.316 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 177 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 121 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 3.874 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.086.

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 81 raste, komuna Pejë 23 raste, komuna Ferizaj 13 raste, komuna Podujevë 12 raste, komuna Fushë Kosovë 10 raste, komuna Lipjan 9 raste, komuna Drenas 7 raste, komuna Gjakovë 7 raste, komuna Istog 6 raste, komuna Gjilan 6 raste, komuna Deçan 6 raste, komuna Viti 5 raste, komuna Vushtrri 4 raste, komuna Kamenicë 4 raste, komuna Suharekë 4 raste, komuna Klinë 4 raste, komuna Malishevë 4 raste, komuna Obiliq 4 raste, komuna Shtime 3 raste, komuna Skenderaj 3 raste, komuna Prizren 2 raste, komuna Rahovec 2 dhe komuna e Mitrovicës me 1 rast.b2 vite  kur nejepwatdhearnariw  e gwzojmw. Yer Alushani  ishte brumosir nw  familje e tij atdheatre dhe  skishte ndrysh  tw  b

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *